Elementy instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkcję darmowej energii elektrycznej, opartej na wykorzystanej i przekształconej energii słonecznej. Z roku na rok, wraz z rozwojem tej technologii, cena fotowoltaiki spada, czyniąc ją znacznie bardziej opłacalną  z finansowego punktu widzenia. Wciąż jednak jest to spory wydatek i trudno zrobić z niego jedyne źródło prądu dla domu ze względu na ograniczone możliwości produkcji energii w okresie zimowym. Z drugiej jednak strony panele pozwalają na częściową lub całkowitą autonomię w zakresie dostępu do energii, dlatego problemy w dostawach z elektrowni czy wzrost cen nie odbijają się na kieszeni posiadacza zielonego prądu.

Instalacja fotowoltaiczna  składa się z szeregu elementów niezbędnych do jej prawidłowej pracy. Każdy z nich musi być w pełni dostosowany do specyfiki pracy instalacji, ponieważ tylko to może gwarantować jej pełną sprawność. Poszczególne elementy to:

  • panele fotowoltaiczne – wytwarzają prąd stały;
  • inwerter – zamienia prąd stały na zmienny;
  • licznik energii – pozwala na ocenę ilości energii pobranej z sieci i oddanej do niej;
  • kable – wysokiej jakości kable, zaprojektowane tak, by posiadały wysoką odporność na warunki atmosferyczne;
  • mocowania – to elementy pozwalające na odpowiednie zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu;
  • zabezpieczenia – to bezpieczniki, wyłączniki i ochronniki przepięciowe, dostosowane do specyfiki działania całej instalacji.

Instalacja paneli fotowoltaicznych powinna zostać przeprowadzona przez certyfikowanych specjalistów, którzy mają bogate doświadczenie w tej dziedzinie i nie tylko zamontują panele, ale są też w stanie zoptymalizować inwestycję i zasymulować wydajność instalacji, aby inwestor wiedział, czego może się spodziewać o różnych porach dnia i roku.

panele fotowoltaiczne