You are currently viewing Zastosowanie wózków AGV w firmach

Zastosowanie wózków AGV w firmach

Połączenie mechaniki, elektroniki i nowoczesnego oprogramowania pozwoliło opracować samojezdne wózki magazynowe. To rozwiązanie, które rozwija się niezwykle szybko. Według szacunków w 2025 roku na świecie będzie już ponad 270 tysięcy wózków tego typu, co oznacza, że ich udział w rynku znacznie się zwiększy. Jest to rozwiązanie, które pozwala na obniżenie kosztów obsługi magazynowej. Autonomiczne wózki są coraz lepsze, zapewniają większe bezpieczeństwo i mogą wykonywać pracę bez przerw przez cały dzień.

Rola samojezdnych wózków AGV w automatyzacji przemysłu

wózki widłowe Działające w firmach wózki AGV można podzielić na kilka rodzajów. Podstawowe pojazdy służą do transportu pojedynczych ładunków. Można na nich ustawić palety, szpule czy pojemniki. Taki wózek wyposażony jest w platformę o konkretnej pojemności. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są samojezdne wózki widłowe, które z powodzeniem zastępują tego typu urządzenia wymagające operatora. Samojezdne wózki widłowe AGV wyposażone są w czujniki na widłach, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Odbieranie i odkładanie ładunków odbywa się z wysokim poziomem precyzji. Ostatnim typem wózków autonomicznych są ciągniki. Wykorzystuje się je do ciągnięcia i holowania innych pojazdów i platform. Pozwala to na stworzenie pociągu logistycznego o dużej pojemności. Nowoczesne wózki typu AGV dla firmy to rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie kosztów obsługi magazynowej.

wózek widłowy konteneryOprócz samego typu wózka warto dobrze przemyśleć także sposób nawigacji. Wózki samojezdne zapewniają stały przepływ towarów między dwoma punktami na terenie przedsiębiorstwa. Dzięki temu praca nie musi ustawać nawet podczas zmiany pracowników. Liczne systemy bezpieczeństwa i czujniki zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Wózki AGV posiadają systemy, które chronią je przed kolizjami. Warto używać wózków samojezdnych w miejscach, w których wszystkie czynności logistyczne są powtarzalne i regularne. Dobrze sprawdzają się także w miejscach, w których panuje mniejsze natężenie ruchu i nie jest wymagana duża elastyczność. Pokonywanie długich i prostych tras między magazynem a linią produkcyjną to idealne zadanie dla wózków samojezdnych.

Pojazdy wyposażone w widły mogą odbierać i odkładać towary na regałach magazynowych, co pozwala na szybsze zarządzanie produkcją. Pracownicy magazynu mogą się dzięki temu skupić na innych zadaniach, takich jak kontrola jakości lub dokładniejsze ewidencjonowanie towarów. Wózki autonomiczne posiadają elektryczne napędy, a czas ich pracy uzależniony jest od pojemności akumulatorów.