You are currently viewing Zastosowanie kolców na ptaki

Zastosowanie kolców na ptaki

W wielu polskich miastach ptaki są poważnym problemem dla mieszkańców oraz właścicieli lokali. Roznoszą zarazki i zanieczyszczenia, hałasują i zatykają rynny. Rozwiązaniem, które pozwala zabezpieczać dachy, gzymsy i parapety przed ptakami są kolce.

Ich ustawienie nie jest skomplikowane

kolce na ptaki  Wykonuje się je z ocynkowanego drutu, który jest w stanie wytrzymać wiele sezonów. Końcówki kolców są tępe, żeby nie zrobić krzywdy zwierzętom, ale jednocześnie nie pozwalają lądować w danych miejscach, co skutecznie odstrasza. Wykorzystywane na budynkach kolce składają się z plastikowej podkładki oraz metalowych drutów, które wystają w różnych kierunkach. Do montażu kolców wykorzystuje się się specjalny klej. Powierzchnię przed montażem należy oczyścić, żeby kolce dobrze się trzymały. Zastosowanie kleju sprawia, że podczas montażu nie uszkadza się poszycia dachu lub powierzchni gzymsu. Zastosowanie kolców sprawia, że ptaki nie mogą lądować na krawędziach dachów, a także nie zakładają tam gniazd. Pozwala to zapobiegać niszczeniu elewacji. Kolce można montować także na rynnach. Możliwe jest uzyskanie ochrony przed średnimi i dużymi gatunkami ptaków, na przykład gołębiami, gawronami i mewami. Jeden moduł może mieć szerokość do 180 cm.

zabezpieczenie przed ptakamiDo montażu na rynnach wykorzystuje się otwory montażowe w podstawie. W wielu miastach bezpieczne kolce na ptaki wykorzystywane są do ochrony przed gołębiami. Szacuje się, że w Polsce żyje od 100 do 250 tysięcy par gołębi miejskich. Dzięki kolcom można odstraszać je od budynków, co pozwala uniknąć sytuacji, w których konieczny jest remont elewacji z powodu zniszczeń. Ptaki mogą zbliżyć się do powierzchni zabezpieczonej kolcami, ale ich budowa sprawi, że nie będą w stanie na niej wylądować. W ten sposób zabezpiecza się głównie krawędzie dachów. Dostępne są wersje z dwoma, a nawet czterema rzędami kolców. Możliwe jest praktycznie nieograniczone łączenie ze sobą modułów. Zabezpieczają one obszar na szerokości do 24 centymetrów. Podstawa wykonana jest z elastycznego poliwęglanu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dociąć moduł w taki sposób, żeby idealnie pasował do danego miejsca. Pozwala to na ułożenie kolców nawet na dachach o skomplikowanym kształcie oraz na krótkich parapetach.

Kolce są odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz promieniowanie ultrafioletowe. Drut wykonany jest ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Jeden metr bieżący może posiadać nawet 72 kolce. Zastosowane materiały pozwalają na długotrwałą eksploatację kolców – przewidziana trwałość jednego modułu wynosi 15 lat.