You are currently viewing Zastosowanie drewnianych domków ogrodowych

Zastosowanie drewnianych domków ogrodowych

Posiadanie ogrodu pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a także stworzenie dodatkowej zadaszonej przestrzeni. Podczas budowy lub zakupu gotowego domku ogrodowego nie trzeba przejmować się kwestią pozwolenia na budowę, jeżeli spełni się określone wymagania. Domek postawiony bez pozwolenia nie może mieć powierzchni większej niż 35 metrów kwadratowych.

Musi być to konstrukcja parterowa

domki z drewna w białobrzegachWynika to z zapisów znowelizowanego Prawa budowlanego. Postawienie domku narzędziowego lub letniskowego wymaga jedynie zgłoszenia. Zgłoszenie budowy domku, na przykład na narzędzia, polega na dostarczeniu do urzędu odpowiedniego formularza. Wymaga to zgody wszystkich współwłaścicieli działki. Domek narzędziowy lub gospodarczy z drewna można zbudować samodzielnie lub kupić go od producenta. Wybierając domek, należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak rodzaj dachu, typ drzwi oraz obecność podłogi – ten ostatni element nie zawsze jest w zestawie. Najprostszym sposobem jest przygotowanie betonowych bloczków, na których ustawi się domek, ale w celu lepszej ochrony narzędzi można wykonać betonową wylewkę lub ułożyć kostkę brukową. Poprawi to stabilność domku oraz zapobiegnie przedostawaniu się do środka wilgoci.

domek w ogrodzie Dach może być obity papą bitumiczną. Ładne i trwałe domki z drewna w Białobrzegach można kupić w hurtowniach ogrodowych albo od doświadczonych stolarzy. Domek na narzędzia może zostać wyposażony w regały i półki. Dodatkowe okno zwiększy wygodę korzystania i pozwoli na wykonywanie prostych prac w środku. Do domku można doprowadzić energię elektryczną. Dwuskrzydłowe drzwi sprawią, że wniesienie do środka dużej kosiarki lub drabiny nie będzie problemem. Okno może być zamontowane na stałe lub w ramie pozwalającej na jego otwieranie i uchylanie. Dach powinien posiadać konstrukcję jedno- lub dwuspadową, żeby nie gromadził się na nim śnieg. Popularne gatunki wykorzystywane do budowy domków ogrodowych to świerk i sosna. Montaż domku można przeprowadzić w ciągu zaledwie jednego dnia. Przed zakupem domku należy dowiedzieć się, czy drewno było już impregnowane. Do zabezpieczenia konstrukcji drewnianego domku można wykorzystać impregnat, lakier lub olej.

W ostatnim przypadku kolor drewna może się zmienić. Malowanie i impregnację należy przeprowadzić przed początkiem sezonu zimowego. Drewniane elementy powinny zostać ustawione w taki sposób, żeby nie mieć bezpośredniego kontaktu z gruntem. Podczas montażu przydadzą się takie narzędzia jak młotek, wkrętarka oraz klucz nasadowy.