Wielu jest zarówno zwolenników, jak i przeciwników paneli podłogowych. Niektórzy uważają je za sztuczne, mało nowoczesne. Inni natomiast są zdania, że stanowią alternatywę dla drewnianych podłóg, a dobrze wykonane i odpowiednio dobrane do charakteru pomieszczenia stanowią jego ozdobę i służą przez lata.
Panele z drewna rustykalnego
I trudno się z tymi argumentami nie zgodzić, zwłaszcza że wybór paneli podłogowych jest ogromny. Najchętniej wybierane spośród wielu modeli są te naśladujące drewno naturalne. W wielu domach na posadzce kładzione są panele podłogowe. Są tańsze niż te wykonane z litego drewna, choć do złudzenia mogą ją przypominać (świetnym przykładem są w tym przypadku panele dąb rustykalny). Panele łączone są na różne sposoby. Mogą być klejone lub montowane na specjalny zatrzask (nie trzeba ich przykręcać ani przybijać do podłoża). Łatwo je ułożyć, z czym poradzi sobie nawet osoba bez doświadczenia. I co ważne, panele są odporne na uszkodzenia, odbarwienia, o ile jednak nie są wykonane ze słabej jakości tworzywa. Producent ma obowiązek określenia klasy ścieralności swojego produktu. Jest ona wyznaczana według normy podłogowej PN EN 13329 (klasy od AC 1 do AC 5). Bezproblemowe jest też utrzymanie paneli w czystości.
A w jakich pomieszczeniach się sprawdzą? Panele przywodzące na myśl drewno, np. dąb rustykalny nadadzą się do salonu czy sypialni. Tego rodzaju odcień dobrze komponuje się z szarym lub białym kolorem ścian. Nada się do pomieszczeń utrzymanych w minimalistycznym lub skandynawskim stylu. Dobrze wyglądać będzie także we wnętrzach bardziej klasycznych, podobnie jak panele imitujące sosnę, buk, orzech czy drewno egzotyczne. Producent często też umieszcza na opakowaniu informację o przeznaczeniu swojego produktu, notując, do jakiego pomieszczenia będą odpowiednią oraz na jaką intensywność korzystania zostały przewidziany dany materiał. Inne panele należy położyć na korytarz, gdzie ruch jest większy, a ponadto podłoga narażona jest na kontakt z wilgocią, a inne w pokoju dziennym. W sklepach dostępne są też panele nadające się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. kuchni. O panelach podłogowych słyszał każdy.
Są montowane nie tylko w domach, ale też miejscach użyteczności publicznej, gdzie bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Są wybierane zgodnie z charakterem wnętrza. Z powodzeniem mogą naśladować nowoczesne parkiety ze szlachetnych gatunków drewna czy stare drewniane posadzki. Na ich powierzchni mogą też znaleźć się elementy ozdobne, np. kompozycje z warzyw. Każdy znajdzie więc coś odpowiedniego dla siebie.