You are currently viewing Zalety okien wykonanych z drewna.

Zalety okien wykonanych z drewna.

Rama okienna może być wykonana z różnych materiałów. Może to być metal – najpopularniejszy to aluminium, także tworzywo sztuczne – polichlorek winylu (PCV), a także naturalny materiał, jakim jest drewno.

Okna a zmiany temperatury

oknaW danym artykule zajmiemy się ostatnim przypadkiem czyli oknami drewnianymi. Zacznijmy od tego, że okno z drewna wygląda estetycznie. Pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, ale i nowoczesnych. Poza tym takie okno zawsze możemy przemalować, tak aby pasował nam do aktualnego wyglądu wnętrza. Warto także wspomnieć, że drewno jest materiałem naturalnym, który sam w sobie ma wiele zalet, na przykład wpływa pozytywnie na stan zdrowia jak i samopoczucie mieszkańców. Takie okno wykonane jest z naturalnych materiałów, więc w razie wymiany okien w domu na nowe, materiał łatwiej zutylizować i nie powstają kolejne zalegające śmieci szkodliwe dla środowiska. Firma produkująca takie okna z Rybnika na swojej stronie internetowej podaje, że mają one bardzo niską rozszerzalność, pod wpływem zmienności temperatury. Kolejną zaletą, o której nie można zapominać to izolacyjność ram okiennych z tego naturalnego materiału. Takie ramy mają współczynnik przenikalności cieplnej wahający się od jeden przecinek dwa do jedne przecinek sześć Wata na metr kwadrat razy Kelwin. Drewno powoduje, że takie okna mają lepszy wskaźnik infiltracji powietrza, w porównaniu do okien wykonanych z polichlorku winylu. Wpływa to na lepszą wymianę powietrza w budynku.

oknaDrewno ma małą gęstość, jednak po mino tego, ramy okienne wykonane z niego są bardzo wytrzymałe a także trwałe. Jeśli dobrze się konserwuje okna oraz dba o nie, to mogą służyć domownikom nawet od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu lat. Kolejną zaletą takich okien jest fakt, że nawet jeśli są one zamontowane, to w razie usterki można ją w szybki i łatwy sposób usunąć, bez demontażu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaka usterka pojawi się w oknie. Czasem niestety i tak trzeba będzie zdemontować, jednak są to sporadyczne przypadki. Jednak należy pamiętać, że drewno jest miększym materiałem od PCV, dlatego podczas transportu należy takie okna drewniane zawsze dobrze zabezpieczyć. Także dotyczy to przechowywania takich okien. Do tego podczas montażu okien z drewna, należy pamiętać o tym, że zmieniają one swoje wymiary pod względem wilgoci. Dlatego zawsze, gdy montuje się takie okna powinno się zostawić miejsce, tak aby mogły one pracować.

Drewniane okna pięknie wyglądają, dlatego właśnie wiele osób się na nie decyduje. Do tego również mają wiele zalet, które przemawiają za tym, aby wybrać właśnie je do swojego domu.