Kominek to niewątpliwie urokliwy dodatek do każdego salonu. Z powodzeniem można wykorzystywać go jako dodatkowe źródło ogrzewania. Na rynku dostępne są kominki w zabudowie oraz wolnostojące. Te drugie są prostsze w montażu, mniej inwazyjne dla samych pomieszczeń i zajmują mniej miejsca, dlatego dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach.
Jaki kominek wybrać?
Ciekawym pomysłem jest ogrzewanie kominkiem wolnostojącym niewielkiego salonu połączonego z aneksem kuchennym. Jesienią nie trzeba jeszcze włączać centralnego pieca, żeby podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Jedną z cech kominków jest fakt, że trzeba do nich co kilka godzin dokładać. Kluczowym parametrem kominka wolnostojącego jest jego sprawność. Powinna wynosić przynajmniej 70%. Parametr ten opisuje, ile energii z paliwa przekształcane jest na energię cieplną, którą można wykorzystać do ogrzewania mieszkania. Moc kominka podawana jest w kilowatach. Na moc kominka wpływa przede wszystkim jego rozmiar. Duże znaczenie ma także budowa. Kominki, które mogą akumulować więcej ciepła, dłużej będą je oddawać, co przełoży się na efektywniejsze ogrzewanie, szczególnie nocą, gdy wszyscy już śpią i nikt nie dorzuca do paleniska.
Kominki posiadające płaszcze z cegieł szamotowych są w stanie akumulować znacznie więcej ciepła. Wysokiej jakości kominki wolnostojące w Poznaniu można kupić zarówno w dużych marketach budowlanych, jak i wyspecjalizowanych sklepach oferujących instalacje grzewcze. Ze względu na środowisko warto wybierać kominki, które charakteryzują się niską zawartością dwutlenku węgla w spalinach. W kominku wolnostojącym najlepiej palą się gatunki twardego drewna liściastego, takie jak dąb, buk czy grab. Zapewniają one największą ilość energii cieplnej z jednego metra sześciennego. Kominki wyposażone w regulację ciągu pozwalają regulować, jak szybko i intensywnie ma się spalać drewno. Jego wilgotność nie powinna przekraczać dwudziestu procent. Wskazane jest palenie drewnem sezonowanym. Najbardziej kalorycznym z gatunków jest grab. Znając zużycie drewna dla danego kominka oraz długość przewidywanego cyklu grzewczego, można ustalić, jak duże zapasy trzeba zgromadzić.
Warto pamiętać nie tylko o samym urządzeniu grzewczym, ale też dobrze przygotowanej wentylacji. Kominek, zgodnie z prawem budowlanym, nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Z tego powodu kominki wolnostojące najczęściej używane są późną jesienią lub wczesną wiosną. Nie muszą mieć tak dużej mocy, jak centralne kotły grzewcze. Cykl grzewczy kominka mieści się w granicach od 12 do 48 godzin.