You are currently viewing Wybór listew przypodłogowych

Wybór listew przypodłogowych

Założenie listew na łączeniu ścian z podłogą ma znaczenie nie tylko z punktu estetyki, ale często jest też konieczne, aby ochronić dół ściany przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Wśród listew dostępnych na rynku możemy wybrać produkty, które będą idealnie wpisywały się w naszą wizję wnętrza. Wybór jest naprawdę różnorodny, dotyczy zarówno wzorów, kolorów i szerokości listew, ale także materiału, z jakiego są one wykonywane.

Listwy w kolorze białym

 listwy przypodłogowe mdfNajtańsze z dostępnych listew to listwy plastikowe, które łatwo można dopasować do koloru montowanych paneli. Z reguły mają one wzór drewna i stanowią sposób na tanie, estetyczne wykończenie podłogi. Kolejny rodzaj listew to listwy z duropolimeru, odporne na działanie wilgoci oraz na uszkodzenia mechaniczne i środki czystości. Ten typ listew można malować, nadają się do montażu nawet w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci. Najbardziej efektowne i klasyczne są listwy zrobione z drewna – te są jednak także najdroższe – oraz z MDF. Te ostatnie cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością: wyglądają zdecydowanie bardziej luksusowo niż plastik czy styropian, ale ich cena jest o wiele przystępniejsza niż produktów z drewna. Modne listwy przypodłogowe MDF często pomalowane są na kolor biały, co jest kolejnym trendem wnętrzarskim. Białe listwy pasują właściwie do każdego pomieszczenia i stanowią w nim ciekawą dekorację.

 listwy przypodłogowe mdfJednak walory estetyczne nie są tu najważniejsze! Zadaniem listwy przypodłogowej jest ukrycie krawędzi podłogi oraz szczelin dylatacyjnych. Zakrywają również wszelkie niedociągnięcia w malowaniu czy tapetowaniu ścian, bo o pomyłkę jest tu łatwo, a perfekcyjne wykończenie powierzchni to prawdziwa sztuka. Z pomocą listwy można ukryć takie niedociągnięcia, a dodatkowo zyskać kolejną ozdobę wnętrza i płynne przejście od podłogi do ściany. Listwy przypodłogowe mogą też służyć do zamaskowania kabli, które chowa się do specjalnego korytka kablowego w listwie. Pozwala to poprowadzić kable dookoła pomieszczenia i nie będziemy się o nie nigdy więcej potykać. Jeśli chodzi o dostępne wzornictwo, oferta producentów listew z MDF jest bardzo bogata. Możemy trafić na listwy odpowiednie do wnętrz minimalistycznych, jak i takie znacznie bardziej zdobione, klasyczne.

Producenci dbają też o możliwości szerokiego zastosowania ich produktów i stosują w czasie produkcji lakiery oraz inne środki, które ograniczają dostęp wilgoci do listwy. Dzięki temu produkty z MDF można zamontować na przykład w kuchni, gdzie poziom wilgoci jest wyższy niż w innych częściach domu.