You are currently viewing Wentylacja mechaniczna – rozwiązanie do domu

Wentylacja mechaniczna – rozwiązanie do domu

Poszukiwanie nietypowych, coraz nowszych rozwiązań, które można zastosować w budownictwie, to standardowy proces prowadzony przez inżynierów oraz architektów. W ten sposób chcą oni usprawnić istniejące obecnie systemy, poprawiając ich wydajność. Dotyczy to na przykład wentylacji.

Wentylacja mechaniczna lepsza niż grawitacyjna

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaDo tej pory w budownictwie mieszkalnym spotkać mogliśmy najczęściej wentylację grawitacyjną. To rozwiązanie ma wiele wad – i to właśnie z ich powodu zaczęto poszukiwać alternatywy. Wśród tych wad można wymienić sprawność systemu zależną od różnicy temperatur między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Gdy na zewnątrz było gorąco, w domu również. Nie da się zaprzeczyć, że jest to spory problem. Na szczęście w nowoczesnym budownictwie stosuje się już inne rozwiązanie. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu. Zyskała ona popularność już około 10 lat temu i ta popularność z roku na rok rośnie. Wszystko wskazuje na to, że wentylacja mechaniczna z powodzeniem wyparła wentylację grawitacyjną. Biorąc pod uwagę fakt, że jeżeli nie zapewnimy w pomieszczeniach odpowiedniej wentylacji, wówczas powietrze w nich jest naprawdę złej jakości, porównywalnej do powietrza pełnego smogu w centrum miasta, korzystanie z wentylacji mechanicznej to zdecydowany plus dla naszego zdrowia.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaWiadomym jest, że zbyt dużo dwutlenku węgla w powietrzu wpływa negatywnie na samopoczucie człowieka. Czujemy się wówczas zmęczeni i nie mamy chęci do działania. Przy kontakcie z zanieczyszczonym powietrzem możliwe są także problemy zdrowotne – alergie, problemy z płucami, astma i tak dalej. W prosty sposób można tego uniknąć, właśnie poprzez dbanie o to, aby zawsze w pomieszczeniu, w którym przebywamy, powietrze było świeże. A jedyną metodą na uzyskanie tego jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Mechanizm odzysku jest w dodatku bardzo pożądany przez zwolenników budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz dom był energooszczędny – bez takiej wentylacji nie zdołalibyśmy tego osiągnąć. Wiele osób zastanawia się nad tym rozwiązaniem jedynie z powodów jego kosztów.

To prawda, za rekuperator trzeba czasami sporo zapłacić, jednak jest to opłacalna inwestycja – biorąc pod uwagę nasze zdrowie oraz korzyści, które na nas czekają, gdy tylko zaczniemy stosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Czasami warto poświęcić odrobinę więcej pieniędzy na rozwiązanie, które swoimi zaletami przewyższa te istniejące od lat, tanie ale średnio skuteczne, metody wentylacji.