Tynkowanie maszynowe zaczyna zdobywać w ostatnim czasie coraz większe grono zadowolonych użytkowników. Pozwala ono bowiem na osiągnięcie zdecydowanie wyższego poziomu dokładności w prowadzonych w danym pomieszczeniu pracach. Co więcej, taki sposób tynkowania nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o typ pomieszczeń.
Do tynkowania maszynowego niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych maszyn, nazywanych najczęściej agregatami tynkarskimi. To właśnie one wyróżniają się najwyższym stopniem skuteczności i największą wydajności w aplikowaniu zaprawy na wewnętrzne ściany budynku. Trzeba pamiętać, że jeżeli chodzi o wykonywanie tynkowania maszynowego nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o rodzaj pomieszczenia i sposób jego użytkowania. Warto pamiętać jedynie, aby prawidłowo dobrać rodzaj tynku do najważniejszych parametrów pomieszczenia, w tym na przykład stopnia jego wilgotności. Kierując się tym wybrać należy albo tynki gipsowe albo też cementowo-wapienne, z których każdy ma wielu zwolenników. Dodatkowo, mimo tego że tynki takie nazywane są maszynowymi, część prac związanych z ich aplikacją i tak trzeba wykonywać ręcznie. W szczególności chodzi tutaj o odpowiednie wygładzenie aplikowanej zaprawy.
W ten właśnie sposób można najskuteczniej uzupełnić masę wszędzie tam, gdzie pojawią się jakiekolwiek ubytki. Po lekkim podeschnięciu zaaplikowanego tynku można przystąpić do prac takich, jak trapezowanie oraz piórowanie. Do wyrównania narożników wnękowych z kolei wykorzystywana jest najczęściej szpachelka kątowa. Tynkowanie maszynowe jest szczególnie zalecane do wykonania w każdym przypadku, gdy do wykończenia jest ściana o bardzo dużej powierzchni. Koszt tej metody jest zazwyczaj nieco większy, niż ma to miejsce w przypadku ręcznych metod nakładania zaprawy, ale mimo tego jest to w pełni opłacalne dla większości użytkowników. Ważne jest, aby tworzeniem tynku w ten właśnie sposób zajmowali się jedynie profesjonaliści.
Nie będa oni mieli bowiem żadnych trudności z obsługą agregatów tynkarskich, czyli sprzętów, które podczas tynkowania maszynowego trzeba bezwzględnie wykorzystywać. Dodatkowo, poradzą sobie oni bezproblemowo również z wyborem właściwego w danej sytuacji i w danym pomieszczeniu rodzaju tynku, dostosowanego do potrzeb użytkowników oraz specyfiki danego pomieszczenia, w tym na przykład stopnia jego wilgotności. Tym samym uzyskanie pełnego zadowolenia z wykonanej pracy będzie jak najbardziej realne, a efekty pracy będą równocześnie zdecydowanie bardziej trwałe.