You are currently viewing Transport ciężarowy – jak trzyma się ta branża?

Transport ciężarowy – jak trzyma się ta branża?

Transport ciężarowy to, według statystyk pochodzących sprzed kilka lat, 70% pracy przewozowej. Jak widać, jest on więc dominującą gałęzią usług i wyprzedził nawet koleje. Nic więc dziwnego, że sektor transportu drogowego jest dla nas tak ważny. W końcu dzięki popularności tego typu usług, zatrudnienie znajduje naprawdę wiele osób.

Transport ciężarowy a leasing

transport ciężarowyDane z Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że w ten branży pracuje 7,5% wszystkich osób zatrudnionych w Polsce. Równocześnie warto wskazać na to, że branża produkuje 10% PKB kraju. Jeśli transport drogowy jest tak ważny, skąd problemy, z którymi się zmaga? Wskazuje się tutaj bowiem na to, że prawo jest niespójne i rodzi problemy osobom chcącym rozpocząć tego typu biznes. Na szczęście pojawiły się osoby oraz firmy, które wspierają transport ciężarowy na Śląsku – są to przedsiębiorstwa z branży leasingowej. Oferują one bowiem naprawdę atrakcyjne ceny zakupu w leasingu samochodów ciężarowych, dostawczych, jak i innych pojazdów transportowych, także tych do przewozu ludzi jak autobusy oraz autokary. Dzięki tego typu usłudze osoba, która chce otworzyć własny biznes, może zrobić to nawet wtedy, gdy posiada skromny kapitał. Z pewnością znajdzie bowiem na rynku taką firmę zajmującą się leasingiem, której warunki będą jej odpowiadały

transport ciężarowyZa pomocą leasingu możemy skomponować skromną flotę pojazdową, dzięki której biznes zacznie się kręcić. Można zamiast leasingu zdecydować się też na wynajem długoterminowy pojazdów – wówczas nie będziemy musieli płacić ubezpieczenia ani wykonywać przeglądów technicznych, bo zrobi to za nas wypożyczalnia. Inną kwestią są jednak rosnące ceny paliw oraz opłaty drogowe. Chcąc szybko dojechać do celu, wybieramy autostradę – jednak tutaj musimy zapłacić sporo za przejazd. Podobne opłaty czekają nas przy przekraczaniu granicy. Jest to więc problem, który stoi na przeszkodzie rozwojowi transportu ciężarowego. Podobnie wspomniane ceny paliwa. Przez nie taki transport wydaje się być mniej opłacalny. Sprawy te prowadzą do tego, że sektor staje się osłabiony finansowo – właściciele nie mają żadnych zysków z prowadzonej działalności. Nie ma więc mowy o zakupie nowego taboru ani o zaoferowaniu pracownikom większej pensji.

Chociaż więc transport drogowy jest tak ważny dla naszego kraju, bo stanowi 70% pracy przewozowej, to tak naprawdę warunki panujące w branży wcale nie są najlepsze. Warto się nad tym zastanowić i pomyśleć nad sposobami na sprawienie, że transport ciężarowy stanie się naprawdę opłacalnym biznesem.