Montaż listew przypodłogowych nie wydaje się trudnym zadaniem. Wiele osób wykonuje go samodzielnie w swoim domu, przy pomocy podstawowych narzędzi. Jednak bardzo dużo zależy od rodzaju produktu, który się wybierze. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów listew, które wykonywane są z różnych materiałów. Dzięki temu ich instalacja również różni się od siebie. W związku z tym przed jej rozpoczęciem należy się ze wszystkim zapoznać, a jeśli nie jest się czegoś pewnym zapytać osoby doświadczonej.
Odpowiedni montaż listew
W dzisiejszych czasach wyróżnia się trzy metody montażu, czyli przykręcanie, montaż za pomocą kleju lub za pomocą taśmy. Pierwsza z nich jest jedną z najpopularniejszych i uchodzi za tradycyjną. Zazwyczaj bierze się wybrany produkt i po prostu za pomocą wkrętów przytwierdza do ściany. Oczywiście najlepiej zachować równą odległość między nimi, najczęściej fachowcy proponują około pięćdziesięciu centymetrów. Jeśli zdarzy się tak, że w ścianie pojawią się jakieś ubytki, czy po prostu jest ona nierówna, warto dla bezpieczeństwa zagęścić punkty. W tym przypadku ważne jest również jakie listwy przypodłogowe się wybierze. Wkręty sprawdzą się najlepiej w produkcie wykonanym z drewna lub w tzw. listwach systemowych.
Producenci bardzo często dodają do nich również specjalne klipsy montażowe. Dzięki temu trzeba przewiercić się tylko w ścianie i nie martwić się o nową ozdobę. Decydując się na tę metodę należy przygotować sobie piłę do przycinania listew, a także wiertarkę. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to, że w ścianie mogą znajdować się przewody, na które trzeba uważać. Jednak można również wybrać montaż za pomocą specjalnego kleju. W tym wypadku należy skupić się na doborze odpowiednich produktów, które będą pasować do materiału, z którego zostały wykonane listwy. Trzeba również pilnować, by nie pobrudzić ściany i podłogi. Oczywiście tutaj również należy wziąć pod uwagę wygląd elewacji. Jeśli jest prosta, klej można nałożyć za pomocą specjalnego wyciskacza do kartusza punktowo, z kolei kiedy nie jest gładka należy zrobić to zygzakiem. W ten sposób substancja lepiej zwiążę się z podłożem.
Ostatnia technika wiąże się z użyciem taśmy. W tym przypadku wszystko odbywa się szybko i sprawnie. Wystarczy tylko dobrze oczyścić ścianę z zanieczyszczeń, by wszystko dobrze się trzymało. Różne metody montażu listew przypodłogowych dają bardzo dużo możliwości. Dzięki temu bez problemu można dobrać taką, która sprawdzi się w danym domu. W ten sposób będzie się pewnym, że wszystko będzie pasować.