You are currently viewing Szybki montaż konstrukcji z drewna – wkręty ciesielskie

Szybki montaż konstrukcji z drewna – wkręty ciesielskie

Wiele mówi się o tym, że zawód cieśli powoli wygasa. Nie jest to jednak prawda. Zmieniły się jednak rozwiązania techniczne stosowane przez przedstawicieli tego zawodu. Nie ma w tym niczego dziwnego. Tak jak w każdej branży, tak i w przypadku wykonywania konstrukcji drewnianych człowiek stara się w znaczny sposób przyspieszyć i ułatwić sobie pracę.

Wkręt wykonany ze stali

wkręty ciesielskie	Właśnie dlatego dzisiaj, zamiast wykonywania skomplikowanych połączeń ciesielskich, zatrudnione w tym zawodzie osoby korzystają z gwoździ, wkrętów i innych tego typu rozwiązań. Wśród łączników na coraz większą uwagę zasługują wkręty ciesielskie. Taki trend spowodowany jest kilkoma rzeczami. Przede wszystkim samowiercące łączniki pozwalają na szybkie łączenie dwóch lub większej ilości elementów drewnianych. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się przede wszystkim standardy i sposoby wykonywania pracy. Dzisiaj, dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym i technicznym, możliwe jest wykorzystanie sprzętu, który jeszcze dwadzieścia lat temu nie cieszył się tak dużą popularnością. Mowa oczywiście o akumulatorowych wkrętarkach i wiertarkach umożliwiających zamocowanie samowiercących łączników nawet wtedy, kiedy nie ma bezpośredniego dostępu do energii elektrycznej. Właściwie każdy wkręt ciesielski stosowany podczas montażu konstrukcji wykonany jest z wysokiej jakości stali. Dodatkowo specjalnymi powłokami zabezpiecza się go przed korozją biologiczną.

wkręty ciesielskie	Ciekawym rozwiązaniem jest także hartowanie łączników. Przemianie pod wpływem temperatury podlegają te elementy, które w późniejszym czasie stosowane będą w konstrukcjach umożliwiających przenoszenie bardzo dużych obciążeń i naprężeń pojawiających się w materiale. Oprócz tego, że wkręty wykonuje się z materiałów o zróżnicowanych właściwościach, często ich wygląd również jest inny. Inaczej mogą prezentować się między innymi rodzaj gwintu. Zagęszczenie uzwojenia nie może być zbyt duże, ponieważ łącznik zadziała jak wiertło i nie zakotwi się odpowiednio w materiale. Dlatego zagęszczenie uzwojenia dopasowuje się na postawie skomplikowanych obliczeń inżynierskich. Długość i rodzaj wkrętów dobierać powinno się w zależności od rodzaju i przekrojów poprzecznych elementów drewnianych.

Ważne jest jednak to, aby detali odpowiedzialnych za przenoszenie obciążeń stałych, czyli tych wynikających z ciężaru poszczególnych elementów konstrukcji, nie łączyć tylko jednym wkrętem. Zastosowanie się do tej zasady jest niezwykle istotne, aby zapewnić wymaganą nośność i przede wszystkim bezpieczeństwo konstrukcji.