You are currently viewing System automatycznego, natryskowego nawadniania ogrodów

System automatycznego, natryskowego nawadniania ogrodów

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się systemy automatycznego nawadniania ogrodów, które pozwalają zaoszczędzić nam sporo cennego czasu. Niewątpliwym atutem zautomatyzowanego systemu nawadniania jest również możliwość dostosowywania go do konkretnych potrzeb roślin.

Nawadnianie w sposób automatyczny

automatyczne nawadnianie ogrodów Jak wiadomo różnorodne gatunki roślin wymagają równie zróżnicowanego nawadniania, które zagwarantuje im najlepsze warunki do rozwoju. Systemy nawadniania ogrodów nie tylko wyręczą nas więc w pracy, ale również odpowiednio zadbają o nasze rośliny, które będą systematycznie nawadniane odpowiednią ilością wody. W skład automatycznego systemu nawadniania wchodzą zraszacze, mikro-zraszacze oraz drobne natryski, które wmontowuje się w ziemię. Natryski te połączone są ze sobą za pomocą złożonego systemu rur, które również znajdują się pod ziemią (najczęściej systemy te znajdują się na głębokości około metra, dzięki temu korzenie roślin mogą się swobodnie rozrastać). Systemy te z powodzeniem stosuje się często w warszawskich ogrodach, które wymagają intensywnego nawadniania. Podziemny system rur, który przywodzi na myśl system kanalizacyjny, umożliwia więc doprowadzanie wody do natrysków, które znajdują się tuż nad ziemią. Z racji tego, że najważniejszy rdzeń systemu nawadniania, którym są rury, znajduje się pod ziemią, warto decydować się na założenie tego typu nawadniania jeszcze przed powstaniem ogrodu. Montaż ten jest zdecydowanie najszybszy, dodatkowo daje on również możliwość lepszego i bardziej przemyślanego rozmieszczenia natrysków zewnętrznych, które dedykowane są różnym gatunkom roślin (drzewa potrzebują znacznie intensywniejszego nawadniania od drobnych krzewów czy kwiatów).

automatyczne nawadnianie ogrodów Wykonanie projektu automatycznego nawadniania oraz zainstalowanie go wymaga sporych umiejętności, najlepiej skorzystać więc z usługi profesjonalnej firmy, która zajmuje się montażem tego typu systemów zawodowo. Warto w tym momencie nadmienić, że system automatycznego nawadniania ogrodów w Warszawie jest niezwykle popularny, w stolicy znajduje się bowiem najwięcej fachowych firm, które świadczą tego typu usługi. Warszawiacy bardzo dbają o rozległe obszary zieleni miejskiej, które są niejako wizytówką stolicy. Jeśli zdecydujemy się zlecić montaż dużej firmie zewnętrznej uzyskamy również kilkuletnią gwarancję, a fachowy serwis będzie cyklicznie sprawdzał stan techniczny podziemnego systemu rur, które dzięki temu będą działać sprawnie i bezawaryjnie. Choć koszty automatycznego nawadniania są stosunkowo wysokie (wykonanie systemu nawadniania oraz jego montaż w średniej wielkości ogrodzie to koszt nawet 10 tysięcy złotych), to jednak inwestycja ta bardzo szybko nam się zwróci. Choć systemy automatycznego nawadniania nie należą do najtańszych inwestycji, to jednak to właśnie one są w stanie najlepiej zadbać o stan naszych roślin, zapewniając im odpowiednio dobrane, systematyczne nawadnianie.

Systemy te umożliwiają więc posiadanie pięknych i zadbanych ogrodów nawet tym, którzy dysponują niewielką ilością czasu w ciągu dnia. W pełni zautomatyzowany system daje możliwość nawadniania roślin o dowolnych godzinach (nawet w ciągu nocy). Regulować można również intensywność natrysków, które dostosują się tym samym do nawet najbardziej wymagających gatunków roślin.