You are currently viewing Sposoby zamykania drzwi

Sposoby zamykania drzwi

Drzwi pełnią w budynkach różnorodne funkcje. Przede wszystkim blokują dostęp do konkretnego miejsca, a dodatkowo rozdzielają przestrzeń. Jednak stanowią także barierę akustyczną i termiczną, a także ozdobę pomieszczenia. Różnią się materiałem wykonania, kolorem, grubością. Jednak warto wspomnieć też o tym, że mogą być otwierane i zamykane na wiele sposobów. Co trzeba o tym wiedzieć?

Drzwi można podzielić ze względu na sposób ich otwierania

drzwi wejścioweZdecydowanie najpopularniejsze są tu klamki. Mają kształt litery L i po jej naduszeniu drzwi otwierają się. Rzadziej stosowane są okrągłe gałki, które trzeba przekręcić ze właściwą stronę by dostać się do pomieszczenia. Są jednak drzwi które nie posiadają ani klamek ani gałek. Są do drzwi przesuwne. Mają one zwykle wyrobiony uchwyt w swojej konstrukcji, choć nie zawsze tak bywa. Nie są to drzwi uchylne – czyli otwierające się na zewnatrz czy do środka. Przesuwają się one na specjalnej szynie, zamontowanej na podłodze oraz na ścianie. Wybierane są do pomieszczeń o małym metrażu, szczególnie urządzonych w stylu industrialnym czy modern farm house. Drugi podział drzwi to podział ze względu na możliwość dostępu.

wejście do domu Drzwi przesuwne może otworzyć każdy – nie potrzeba do tego żadnego akcesorium. Jednak drzwi z klamkami lub gałkami zwykle mają też zamki, zasuwy, czy automatyczne systemy otwierania. Klucz jest najbardziej uniwersalny – może otwierać zarówno zasuwy antywłamaniowe od zewnątrz (od środka przekręca się gałkę), jak również być wkładany do tradycyjnego zamka. Jednak np. w publicznych toaletach stosuje się zwykle zasuwki czy łańcuszki. Jedna ich część mocowana jest do ścianki toalety, a druga do drzwi. W ten sposób drzwiczki wc zostają zamknięte, ale nie potrzeba do tego klucza. Stylowe drzwi zewnętrzne w Rybniku mogą też być otwierane zdalnie lub elektronicznie. Czyli jak? Do tego służy domofon, czytnik kart, czy klawiatura z kodem. Żeby przejść przez drzwi ktoś ze środka musi nacisnąć przycisk na domofonie lub też my musimy np. podać ciąg cyfr uprawniających nas do wejścia.

Takie metody zamykania drzwi stosowane są w firmach, szpitalach, tak by osoby nieuprawnione nie mogły tam przejść gdzie nie trzeba, ale także w blokach – wtedy można kogoś wpuścić na klatkę bez ruszania się z mieszkania. Jak widać jest wiele sposób na zamykanie drzwi. Czasem wystarczy zwykły uchwyt, czy wkładka z zamkiem, innym razem trzeba inwestować w elektroniczny system kontroli dostępu. Grunt by drzwi były dobrym zabezpieczeniem przez intruzami.