Kominy muszą znajdować się praktycznie przy każdej fabryce, szczególnie takiej, gdzie przy produkcji wytwarza się wiele dymu, który musi wydostawać się na zewnątrz. Komin może być wykonany ze stali, dawniej stosowało się częściej czerwoną cegłę.
Rozbiórka starych kominów przemysłowych
Jeśli o komin się dba, to wystarczy okresowo sprawdzać jego stan techniczny, przeprowadzać drobne naprawy (takie jak usuwanie rdzy, czy udrażnianie), w ostateczności stosuje się remonty kominów. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Z czasem ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, a naprawa przewyższałaby koszty postawienia nowego komina. Szczególnie często rozbiórka starych kominów jest przeprowadzana w fabrykach, które stały nieużywane przez lata, zanim ktoś je kupił i znowu zabrał się za produkcję. W zależności od stanu technicznego komina oraz materiału z jakiego jest zbudowany można przeprowadzić rozbiórkę na kilka sposobów. Najłatwiej jest pozbyć się komina stalowego. Tutaj alpiniści przemysłowi stosując specjalistyczne urządzenia będą rozdzielać poszczególne części komina od siebie. Komin stalowy składa się z kilku części, zespawanych ze sobą. Przy rozbiórce trzeba je od siebie ,,odspawać?, czyli ponownie rozdzielić. Prace zaczynane są od góry.
Tam gdzie komin jest wmurowany w podłoże trzeba skuwać, by wydostać komin z betonu. Bardzo zniszczony komin stalowy można zezłomować. Co prawda nie uzyska się za niego oszałamiającej kwoty, ale zawsze to jakaś oszczędność, bo pieniądze można wydać na ekipę rozbiórkową. Inaczej rozbiera się kominy ceglane. Tutaj prace są ręczno-maszynowe. To znaczy, że wykorzystuje się urządzenia do rozwiercenia kominów, ale często skuwa się wszystko przy pomocy narzędzi ręcznych. Komin ceglany nie składa się z gotowych elementów jak stalowy, więc nie można go przecinać na części i przenosić przy pomocy dźwigu. Warto jest także pamiętać, że czerwona cegła jest materiałem bardzo trwałym, dzięki czemu można go ponownie wykorzystać do budowy nowego komina (oczywiście cegły pęknięte czy z defektem się do tego nie nadają). Rozbiórka trwał tutaj o wiele dłużej. Warto wspomnieć o tym, że bardzo stare kominy ceglaste, z których nie da się odzyskać materiału, mogą być wyburzane.
Może to być przeprowadzone tylko tam, gdzie wokół komina jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, a samo wyburzanie nie stanowi zagrożenia dla okolicznych budynków. To metoda na pewno o wiele szybsza, bo jedynie przy samej podstawie komin trzeba rozbijać ręcznie, a potem wszystko się sprząta i można wywieść na skup gruzu.