Wykonywanie izolacji nie jest wyłącznie domeną budownictwa mieszkaniowego. W zakładach przemysłowych wykorzystuje się różne rodzaje izolacji. W tym celu korzysta się z płyt warstwowych, piany poliuretanowej i blaszanych płaszczy ochronnych. Izolacje chronią przed utratą ciepła lub nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.
Wykonuje się także izolacje rurociągów przesyłających substancje chemiczne lub ciepłą wodę
Częstą praktyką jest izolowanie termiczne zbiorników, a także wygłuszanie akustyczne miejsc, w których pracują urządzenia produkcyjne. Podczas wyboru materiału izolującego należy zastanowić się nad tym, jakie jest jego przeznaczenie. Izolacje termiczne dzieli się na ciepłochronne i zimnochronne. Materiał izolacyjny powinien posiadać jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła. Stosuje się głównie materiały syntetyczne, takie jak natryskowe piany poliuretanowe, płyty styropianowe lub wełnę mineralną. Izolacje termiczne dobrze sprawdzają się w chłodniach oraz halach, w których trzeba utrzymywać wysoką temperaturę ze względu na specyfikę procesów produkcyjnych. Innym rodzajem jest izolacja akustyczna. Wykorzystuje się do niej materiały, które dobrze pochłaniają i rozpraszają fale dźwiękowe.
Pozwala to komfortowo korzystać z hałasujących maszyn produkcyjnych. W takiej kwestii jak doskonałe izolacje przemysłowe firmy stawiają na sprawdzone rozwiązania. Ze względu na bezpieczeństwo przedsiębiorstwa istotna jest izolacja ogniochronna. Jej zadaniem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru lub ograniczenie go do czasu, aż uda się przeprowadzić ewakuację. Do stworzenia takiej izolacji wykorzystuje się materiały trudnopalne lub ognioodporne, takie jak wełna mineralna. Tego typu izolacja może dodatkowo stanowić ochronę przed zmianami temperatury lub hałasem. Osobną gałęzią w branży izolacji przemysłowych jest zabezpieczanie specjalistycznego sprzętu. Dobrym przykładem są turbiny parowe, które wymagają bardzo starannej izolacji. Jej jakość wpływa na końcową efektywność. Nowoczesne izolacje wykonuje się poprzez układanie gotowych elementów lub metodą natryskową.
Przed zamówieniem izolacji należy ustalić jej rodzaj, materiał oraz grubość. Te parametry będą się później przekładały na efektywność izolacji. Materiały izolacyjne o większej gęstości zwykle wykazują lepsze właściwości izolacyjne. Wykonanie izolacji zbiorników, turbin lub rurociągów wymaga stosowania rozbudowanych systemów, dzięki czemu te elementy mogą jednocześnie spełniać swoje zadanie i dobrze się prezentować.