You are currently viewing Rodzaje domowych instalacji grzewczych

Rodzaje domowych instalacji grzewczych

Zapewnienie sobie ogrzewania jest jednym z podstawowych zadań każdego gospodarza. Obecnie w nowych domach stawia się przede wszystkim na źródła ciepła przyjazne dla środowiska i portfela. Największym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła i piece na paliwa płynne. Wciąż w wielu miejscach spotkać się można z piecami węglowymi, szczególnie takimi na ekogroszek. Automatyczne podajniki znacznie ułatwiają codzienną obsługę pieca.

Co należy wiedzieć o domowych instalacjach grzewczych?

piec węgiel Niezależnie od wybranego źródła ciepła, trzeba o nie w odpowiedni sposób dbać. Instalacja grzewcza może spełniać dwa zadania – dostarczać ogrzewanie oraz zapewniać dostęp do ciepłej wody użytkowej. Najczęściej spotyka się instalacje, które łączą w sobie te funkcje. Dotyczy to zarówno kotłów na paliwo stałe, piecyków elektrycznych, jak i pomp ciepła. W nowoczesnym budownictwie warto postawić na pompę ciepła lub instalację gazową, ponieważ w wielu miejscach w kraju kotły na paliwo stałe są już zakazane. Pompy ciepła są bardziej perspektywiczne i z pewnością nie zostaną objęte regulacjami klimatycznymi, ponieważ są źródłem zeroemisyjnym. Chcąc uzyskać maksymalną wydajność, można połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii. Istotnym elementem każdej instalacji grzewczej są też grzejniki.

piec węgiel Wysokiej jakości instalacje grzewcze w Płocku montowane w nowych domach składają się z źródła ciepła, sieci przewodów i grzejników. Mając pompę ciepła, warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe. W budynkach o małej powierzchni opłacalne może być też ogrzewanie elektryczne. Zakup elektrycznego urządzenia grzewczego to najtańsza inwestycja, która jest najdroższa w utrzymaniu. Podczas montażu instalacji należy zadbać o takie elementy jak pompy i naczynia zbiorcze w postaci bojlerów i zbiorników wyrównawczych. Przy urządzeniu grzewczym oraz zbiornikach powinny znajdować się zawory odcinające. Kaloryfery wyposaża się w zawory odpowietrzające, co pozwala na zachowanie ich wysokiej sprawności. Instalacja grzewcza z kotłem gazowym może być wyłączona w dowolnym momencie.

Wybierając instalację grzewczą należy wziąć pod uwagę efektywność energetyczną oraz kwestie związane z obsługą. Piec na węgiel wymaga najwięcej pracy, natomiast kocioł gazowy najmniej. W przypadku urządzeń gazowych i pomp ciepła warto pamiętać o regularnych przeglądach, co zapobiega awariom. Inwestor powinien także w odpowiedni sposób przygotować pomieszczenie, w którym znajdzie się urządzenie grzewcze. Warto zadbać o wentylację oraz wygodny dostęp do wszystkich zaworów.