Rewolucja w ogrzewaniu domów – prosto z Polski

Rewolucja w ogrzewaniu domów – prosto z Polski

Dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną metodę ogrzewania domów, nazwaną Ścienną Barierą Termiczną (ŚBT). Jak do tej pory otrzymał już za nią kilka nagród. Założeniem projektu jest zgromadzenie pod budynkiem wystarczającej ilości energii słonecznej, aby ogrzewać i chłodzić dom przez cały rok, nawet w polskich warunkach.

Gruntowy Magazyn Energii zasilany jest przez kolektory słoneczne. Z niego czerpana jest energia cieplna, wykorzystywana do ogrzania płynu płynącego rurkami polipropylenowymi umieszczonymi w zewnętrznych ścianach domu. Ich temperatura jest regulowana, aby cały rok wynosiła 19-20 stopni Celsjusza. W zależności od potrzeb, system może ogrzewać dom lub go chłodzić.

Dr Krzaczek wykorzystał w swoim projekcie rozwiązania już istniejące na rynku i złożył je w jedną, funkcjonalną całość: kolektory słoneczne, gruntowy wymiennik ciepła, a także do pewnego stopnia pompy ciepła. Nowością jednak pozostaje sterownik, pozwalający na sterowanie system przy użyciu komputera oraz, być może, smartfona – co wpisywałoby się w trend tworzenia inteligentnych domów.

Szacuje się, że koszt całej instalacji będzie wynosił 4-5% kosztów budowy domu. System można także zastosować dla już istniejących budynków, a nawet budowli zabytkowych. Czy technologia zostanie wdrożona do powszechnego użytku pozostaje póki co pytaniem bez odpowiedzi – najpierw należy ją dobrze przetestować.

Panel słoneczny

Close Menu