You are currently viewing Przebieg procesu cyklinowania

Przebieg procesu cyklinowania

Drewno to naturalny materiał, który nie traci na popularności, jeśli chodzi o stosowanie go w naszych wnętrzach. Z drewna robi się meble, podłogi, blaty i schody, wykorzystuje do produkcji boazerii, dekoracji i wielu rzeczy, które użytkujemy na co dzień w kuchni. Jest to materiał o tyle wyjątkowy, że nawet bardzo stare drewno można poddać renowacji, aby odzyskało swój dawny blask.

Cyklinowanie i odświeżenie parkietu

cyklinowanieTakiemu odświeżeniu najczęściej poddajemy podłogi wykonane z drewna, co sprawia, że nawet posadzka licząca sobie kilkadziesiąt lat może znów zachwycać swoim wyglądem. Na czym polega cyklinowanie? Jest to usunięcie – poprzez szlifowanie – najbardziej zniszczonej wierzchniej warstwy drewna wraz z pokrywającym ją lakierem. Pozwala to odsłonić głębsze, niezniszczone warstwy podłogi. Cyklinowanie podłogi wykonuje się trzykrotnie (później następuje jeszcze polerowanie), za każdym razem w innym kierunku, jednak ostatni raz wykonuje się je zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. Może się zdarzyć, że w jednym pomieszczeniu okna wychodzą na dwie a nawet trzy strony świata, w takim przypadku ostatnie szlifowanie przebiega zgodnie z kierunkiem, z którego pada najwięcej światła. Przy każdym szlifowaniu stosuje się papier ścierny o innej grubości, najpierw najgrubszy, a najdrobniejszy na samym końcu, aby uzyskać efekt idealnie gładkiej podłogi. Trzeba jednak pamiętać, że po trzecim szlifowaniu należy uzupełnić ubytki i szczeliny pomiędzy deskami.

cyklinowanieWykorzystuje się do tego celu specjalną szpachlę, którą robi się na bazie pyłu powstałego po szlifowaniu. Po zakończeniu cyklinowania należy sprawdzić, czy cała podłoga została dokładnie wyrównana i czy nie pozostały gdzieś jakieś ubytki, które wymagają jeszcze uzupełnienia. Następnie podłogę można zabezpieczyć ponownie, stosując do tego olej, lakier lub bejcę, w zależności od tego, co stosowano wcześniej. Jeśli chodzi o profesjonalne cyklinowanie – Bydgoszcz i inne duże miasta mają dla nas szeroką ofertę tego typu usług. Warto wybierać tylko doświadczonych specjalistów, ponieważ cyklinowanie nie jest łatwym procesem. W zależności o typu podłogi – mogą to być zwykłe deski, parkiet układany w jodełkę, podłoga warstwowa etc. – wymagane jest odmienne podejście.

Tylko doświadczeni fachowcy są w stanie od początku do końca perfekcyjnie wykonać usługę, dzięki czemu drewniana podłoga będzie wyglądać jak nowa. Samodzielnie nie należy podejmować takich prób, ponieważ możemy nieodwracalnie uszkodzić drewno, co będzie oznaczało o wiele wyższe koszty niż wynajęcie specjalisty zajmującego się cyklinowaniem na co dzień.