You are currently viewing Projektowanie wnętrz – jak wybrać dobrego architekta

Projektowanie wnętrz – jak wybrać dobrego architekta

Odsetek osób w Polsce, które decydują się na skorzystanie z pomocy architekta wnętrz przy urządzaniu nowego domu czy mieszkania czy też przy remoncie z każdym rokiem rośnie.

Czym kierować się przy wyborze usług projektowych?

projektowanie wnętrzTu zwykle pojawia się jednak pewien dylemat, mianowicie jakie kryteria wziąć pod uwagę by mieć pewność, że wybierzemy odpowiedniego architekta i tym samym, że będziemy zadowoleni ze współpracy z nim. Cóż przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę z tego, że projekty wnętrz przygotowują różne grupy architektów. I tak można tu mówić o biurach architektonicznych. Jest to rozwiązanie o tyle nie korzystne, że cechuje się dość wysoką ceną projektu, jednocześnie takie biura działają bez konkretnej specjalizacji w tym kierunku, ponieważ głównym obszarem ich działania jest projektowanie samych obiektów architektonicznych, a wnętrza wykonują niejako przy okazji. W związku z czym cena wykonania takiego projektu w stosunku do jego jakości nie jest współmierna. Lepszym rozwiązaniem są tu typowe biura projektowe, które zajmują się tylko projektowanie wnętrz. Wąska specjalizacja sprawia, że architekci doskonale wiedzą jak dobrać najbardziej funkcjonalne rozwiązania o niepowtarzalnym wyglądzie. Biuro projektowe to także pewność,że projekt będzie unikatowy i dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta, niemniej decydując się na to rozwiązanie należy się jednak liczyć z wysoką ceną.

projektowanie wnętrzJeszcze inną alternatywą może być tu skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz w ramach współpracy ze sklepem. Gdzie jego usługi mamy wliczone np. w koszt zakupu kafelek łazienkowych itd. Niewątpliwie zaletą jest tu niski koszt w porównaniu do całkiem rozsądnego projektu jaki otrzymamy. Należy jednak zaznaczyć, że taki projekt zwykle dotyczy tylko jednego pomieszczenia, co dla osób planujących gruntowny remont czy też urządzających nowy obiekt nie będzie zadowalające. Dodatkowo należy się liczyć z tym, że takie projekty nie są szczególnie unikatowe. Sam wybór rozwiązania – jednego z powyższych to jednak nie wszytko. Pamiętajmy także o tym, że nawet jeśli zdecydujemy się np. na biuro projektowe to architekt architektowi nie równy. Bynajmniej nie oznacza to, że np. oferta typu niedrogie projektowanie wnętrz w Katowicach musi być zła, jednak sprawdźmy jakie to buro ma opinie, jak wygląda jego portfolio, jak długo działo ono na rynku. Najważniejsza jednak jest tu sama rozmowa z architektem.

W trakcie niej powinniśmy dopytać, czy w ramach projektu otrzymamy wizualizacje, rysunek techniczny dla podwykonawców, czy świadczona jest taka usługa jak nadzór budowlany, itd. Elementy te powinny być dla nas jednymi z ważniejszych przy dokonywaniu wyboru.