You are currently viewing Profesjonalne projektowanie wnętrz w stylu loft

Profesjonalne projektowanie wnętrz w stylu loft

Popularność stylu loft utrzymuje się już od kilkudziesięciu lat. To dość surowy styl, który charakteryzuje się pewną prostotą oraz neutralnością. Wywodzi się on z XX wieku, kiedy to ubodzy artyści, nie mający gdzie mieszkać, przekształcali stale hale i opuszczone magazyny na własne lokum, w których pracowali i wypoczywali.

Mieszkanie loftowe w kamienicy

profesjonalna architektura wnętrzInstalacje fabryk takie jak kable elektryczne oraz rury wodociągowo-kanalizacyjne czy gazowe, pozostały na wierzchu, nie były niczym zakryte. Stanowiły zatem element dekoracyjny, dlatego obecnie w stylu loft także stosuje się takie wykończenie wnętrz. Ale co ważne, styl ten dobrze sprawdza się jedynie w mieszkaniach dużych, najlepiej w tych znajdujących się w kamienicach – tam panują bowiem odpowiednie warunki: sufit jest wysoko, a okna są naprawdę duże. Profesjonalna architektura wnętrz zwraca uwagę na to, że właśnie to są charakterystyczne wyznaczniki stylu loft. W małych mieszkaniach czy takich, gdzie sufit jest nisko, taki styl nie zrobi dobrego wrażenia, wręcz przeciwnie. Pomieszczenia będą wyglądały na zaniedbane, a takie widoczne instalacje elektryczne czy wodociągowe będą je niepotrzebnie przytłaczać. Jeśli mamy odpowiednie warunki, możemy rozpocząć projektowanie wnętrza w stylu loft.

profesjonalna architektura wnętrzProfesjonalna architektura wnętrz wskazuje na możliwość wykorzystania staroci, a więc na przykład naprawdę starych pamiątek rodzinnych, przedmiotów zdobytych na pchlim targu i innych – rzeczy te możemy samodzielnie odnowić i sprawić, że nabiorą one nowego, wyjątkowego charakteru. Warto stosować też materiały, które mogą być poddawane recyklingowi. Na przykład butelki lub słoiki – z nich można wykonać wiele różnych rzeczy, chociażby klosz do lampy. Stara drabina z kolei, wypełniona deskami, może pełnić funkcję regału. Jak widać, rozwiązań jest naprawdę wiele, ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia. Profesjonaliści zwracają uwagę, że w stylu tym nie ma mowy o bezpiecznych rozwiązaniach – powinniśmy odważnie decydować się na inspirujące zestawienia nietypowych mebli czy przedmiotów. W ten sposób wnętrze zyska własną osobowość – będzie niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, a jego aranżację zrozumiemy jedynie my. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o zatłoczenie przestrzeni nadmiarem różnego rodzaju przedmiotów.

Jednym z wyznaczników stylu loft jest minimalizm, a więc wystarczy wybrać raptem kilka niepowtarzalnych rzeczy, które będą zwracały na siebie uwagę, a pozostawić dużą część przestrzeni pustą. Dzięki wyeksponowaniu pewnych przedmiotów czy mebli, wnętrze będzie robiło naprawdę dobre wrażenie bez poczucia przytłoczenia.