You are currently viewing Produkcja folii – jakie maszyny są konieczne?

Produkcja folii – jakie maszyny są konieczne?

Produkcja znanej przez wszystkich cienkiej, ale wyjątkowo wytrzymałej folii, nie jest prosta. Aby bowiem przebiegała bez zakłóceń, konieczne jest używanie jedynie wysokiej jakości maszyn do wytłaczania. Najczęściej firmy specjalizujące się w tej branży korzystają z metody wytłaczania z rozdmuchem – w ten sposób można wyprodukować na przykład woreczki foliowe z LDPE, ale specjalne maszyny pozwalają także na otrzymywanie folii HDPE.

Maszyny do produkcji folii

foliaCzym różnią się te dwa rodzaje folii? Obie są foliami polietylenowymi. Pierwsza jednak ma bardzo niską gęstość i najczęściej występuje w postaci jedno- lub dwuwarstwowego rękawkach, którego grubość nie przekracza 0,2 mm. Te folie najczęściej stosuje się do zabezpieczania towarów podczas transportu. Z kolei wysoka gęstość folii HDPE sprawia, że materiał ten odznacza się mniejszą elastycznością, ale nie traci nic na swojej wytrzymałości oraz odporności na warunki atmosferyczne. To dobry wybór na worki na odpadki, gdyż folia HDPE nie przepuszcza żadnych zapachów ani wody. W zależności od rodzaju folii, jaką chcemy produkować, będziemy musieli zaopatrzyć się w specjalne maszyny – na przykład ekstrudery do folii HDPE. Producenci proponują całe linie produkcyjne do rozdmuchu folii, które posiadają wszystkie niezbędne systemy i mechanizmy. Można tu wymienić na przykład system dozowania kleju, system pomiarowy do sprawdzania i zmiany grubości folii i wiele innych.

foliaOczywiście w firmie zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych, nie będą to jedyne niezbędne maszyny. Z pewnością przyda się także linia do produkcji folii pęcherzykowej – i ten rodzaj folii jest bowiem bardzo często stosowany w różnych branżach. Stanowi idealne zabezpieczenie dla delikatnych produktów wysyłanych pocztą czy kurierem. Możemy pomyśleć także o automatach do produkcji woreczków bąbelkowych, jak i maszynach do laminowania folii. Wydaje się więc, że musimy posiadać duży budżet, aby nasza firma mogła zacząć działać jak należy. Okazuje się jednak, że zakup nowych maszyn nie jest koniecznością. Wielu producentów oraz dystrybutorów maszyn i urządzeń do folii, oferuje też sprzedaż urządzeń używanych, w pełni sprawnych i po przeglądzie technicznym.

Na start biznesu jest to chyba najlepszy wybór. Dzięki temu nieco zaoszczędzimy, a nie stracimy nic na jakości produkowanej folii oraz opakowań. To też dobry pomysł na przetestowanie określonej maszyny – jeśli okaże się, że dobrze się sprawdza i przynosi nam zyski, możemy dokupić kilka nowych maszyn tego samego rodzaju bez ponoszenia wysokich kosztów.