Dlaczego należy regularnie czyścić kostkę brukową?

kosztka brukowaCodzienne użytkowanie kostki brukowej, szczególnie tej położonej na podjeździe, a także wpływ warunków atmosferycznych, znajdują swoje odbicie w wyglądzie kostki i stopniu jej zużycia. Chodząc po niej i jeżdżąc, nanosimy na kostkę i w przestrzenie między nimi piasek i inne zabrudzenia, w czym pomaga także wiatr, niosący ziarnka piasku, a także nasiona i zarodniki. Plamy po wycieku oleju czy choćby po małym wypadku w trakcie grillowania również nie są niczym niezwykłym. Zdarzają się także inne zabrudzenia, np. po malowaniu i konserwacji elewacji domu czy garażu, może także plamy z farby po malowaniu ogrodzenia…

Kostka brukowa z biegiem lat ciemnieje, gdy jej pory i powierzchnię pokrywa warstwa zabrudzeń, a przestrzeń między kostkami to idealne miejsce dla chwastów czy mchu. Jeśli do tego na podjeździe widoczne są tłuste plamy, kostka z całą pewnością nie prezentuje się estetycznie. Nawet najbardziej zadbany ogród i dom ucierpią na takim sąsiedztwie, a przecież zadbanie o wygląd podjazdu nie wymaga wcale dużo pracy.

Właściwe czyszczenie kostki brukowej polega na użyciu myjki ciśnieniowej. Woda pod ciśnieniem usuwa zdecydowaną większość zabrudzeń, pozwala też na usunięcie płytko kolorowa kostka brukowazakorzenionych chwastów i mchu, jednak te bardziej uparte należy usunąć mechanicznie, wyrywając je lub wyskrobując, by w całości usunąć korzenie. Niektóre plamy mogą wymagać użycia specjalistycznych środków, które można kupić samodzielnie lub… można też postawić na firmę sprzątającą, która zajmuje się tego typu pracami. Fachowa wiedza i doświadczenie pozwolą pracownikom wykonać tę pracę szybciej i dokładniej.

Po umyciu kostka brukowa będzie prezentowała się jak nowa. Odzyska swój pierwotny, równomierny kolor, a przestrzeń między nią również będzie czysta. Jeśli ziemia spomiędzy szczelin została usunięta, można je wypełnić czystym piaskiem. To również pozytywnie wpłynie na wygląd całości, a przy tym piasek stanowi gorszy podkład do wzrostu dla mchu i chwastów, dlatego dłużej potrwa, zanim znów się pojawią.

kostka brukowa