You are currently viewing Pellet – dlaczego to dobry opał?

Pellet – dlaczego to dobry opał?

Obecnie jest wiele opcji jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Dostępne są piece na paliwo stałe, gazowe, olejowe, a także pompy ciepła czy panele na podczerwień. Dzięki temu każdy właściciel budynku może wybrać idealny wariant grzewczy, dopasowany do swoich potrzeb. Wiadomo, że każda opcja ma swoje wady i zalety, które trzeba poznać przed zakupem konkretnego urządzenia grzewczego. Pompy ciepła są praktyczne i bezobsługowe, jednak bardzo kosztowne.

Czym palić w piecu?

dobry pellet drewniany opałowyKotły gazowe nadal kojarzą się z niebezpieczeństwem, choć można je podłączyć do miejskiej instalacji. Z kolei te na olej są trudno dostępne – nie zyskały dużej popularności. Co jednak z paliwami stałymi? Te też owiane są złą sławą. Drewno trzeba dobrze sezonować i latwo o skończenie z drzazgą w palcu. Wycina się przy tym drzewa, co jest mało ekologiczne. Węgiel z kolei brudzi, smrodzi, podczas spalenia wydziela szkodliwe związki. Dlatego też nie da się ukryć, że obecnie najlepszym materiałem grzewczym będzie dobry pellet drewniany opałowy. Pellet, w przeciwieństwie do węgla, jest łatwy w przechowywani i bezproblemowy. Nie brudzi wszystkiego dookoła, pojedyncza drobinka jest leciutka, a jego spalanie jest o wiele bardziej ekonomiczne. Pellet sprzedaje się zazwyczaj w formie workowanej, co ułatwia jego transport i przechowywanie. Można worek od razu wrzucić do piwnicy czy kotłowni.

pellet na drzewoWęgiel zwykle kupuje się na tony, które są zwalane na podjazd czy trawnik a potem trzeba je łopatą szuflować do miejsca z piecem. Workowanie sprzyja też kupowaniu. Raz zima jest łagodna i wystarczy nam mała ilość materiału grzewczego, a raz jest ostra i niezbędne są zapasy. Z węglem zatem można zostać do następnego sezonu. Można go oczywiście wykorzystać jednak zajmuje sporo miejsca, a na jesieni może się okazać że teraz możemy go kupić o wiele taniej. Dodatkowo na transport węgla wywrotką trzeba się umawiać z wyprzedzeniem, szczególnie przed sezonem grzewczym. A tak można zawsze po pellet podjechać i wziąć kilka worków. Ponadto, jest on sprzedawany nie tylko w składach opału, ale także w sklepach budowlanych znanych sieci – jego dostępność jest o niebo większa. Warto również podkreślić, że pellet jest bardziej eko niż węgiel czy miał.

Piec do palenia pelletem jest prosty z obsłudze – to zawsze urządzenia z podajnikiem, więc można do niego nasypać zapas opału, a piec sam go będzie stopniowo pobierał. To tylko podkreśla fakt, iż dobry pellet to po prostu najlepsze paliwo stałe do ogrzewania domów jednorodzinnych, dostępnych na polskim rynku.