Stworzenie obiektu sportowego wymaga szczególnego podejścia do kwestii nawierzchni – niektóre dyscypliny sportowe można uprawiać tylko na odpowiednim podłożu. Mając już właściwy parkiet, trzeba go jeszcze zabezpieczyć przed uszkodzeniem. W tym celu warto zaopatrzyć się w wykładzinę ochronną, która pozwoli znacznie zmniejszyć poziom zużycia nawierzchni sportowej.
Jaką wykładzinę wybrać?
Ze względu na uniwersalny charakter hale sportowe wykorzystywane są do organizacji imprez masowych i okolicznościowych, w trakcie których trzeba chronić parkiet. Montaż wykładziny zabezpieczającej nawierzchnię sportową jest prosty – można wybrać wykładzinę w prostokątnych arkuszach lub nawiniętą na rolkę. To dobry sposób na zabezpieczenie parkietu w trakcie organizacji wydarzeń niesportowych. Goście i uczestnicy imprezy mogą posiadać obuwie niedostosowane do chodzenia po nawierzchni sportowej. Wykładzina chroni podłoże przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wykładzina może być wykonana z winylu, który cechuje się elastycznością i trwałością. Istotnym parametrem podczas wybierania wykładziny jest klasa ścieralności.
Wykładzina powinna samoczynnie przylegać do podłoża, bez konieczności jej podklejania. Montaż wykładziny przeciwdziała ślizganiu się osób z nieodpowiednim obuwiem. Wysokiej jakości specjalna wykładzina ochronna zabezpieczająca nawierzchnie sportowe powinna być odporna na działanie wody i środków chemicznych. Zastosowanie wykładziny sprawia, że utrzymanie w czystości parkietu jest łatwiejsze. Wykładzina wykonana z polichlorku winylu nadaje się do zabezpieczania powierzchni sportowej podczas imprez, których organizacja wymaga ustawienia wielu krzeseł. Modele wzmocnione siatką z włókna szklanego są bardziej wytrzymałe. Wykładzina w formie modułowych płytek może być rozkładana za pomocą wózka, który pozwala na szybki montaż i demontaż Dzięki takim rozwiązaniom można szybko zmienić halę sportową w miejsce dogodne do organizacji targów, rocznic czy wydarzeń istotnych dla lokalnej społeczności.
Winylowe wykładziny ochronne pokrywa się substancjami antybakteryjnymi, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Są one w stanie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi w wyniku nacisku butów niesportowych, a także metalowych, plastikowych i drewnianych elementów wykończeniowych mebli, na przykład krzeseł. Koszt zakupu wykładziny zależy od jej grubości, wyglądu i materiałów. Warto zwrócić uwagę na gramaturę. Rozwijane wykładziny ochronne mogą mieć nawet kilkadziesiąt metrów bieżących na jednej rolce.