Wykorzystanie LEDów w oświetleniu ogrodu

Oświetlenie ogrodu pozwala docenić jego wygląd również po zmierzchu, a przy tym jest często niezbędne, żeby przejść do domu i nie potknąć się o własne nogi, kamyk, psi gryzak lub coś jeszcze innego, co łatwo przeoczyć w ciemnościach. Z drugiej strony jest to również oświetlenie wykorzystywane w niewielkim tylko stopniu, dlatego, jeśli nie ze względu ekonomicznych, to ekologicznych, warto zainteresować się wyborem jak najlepszego źródła światła.

Oświetlenie LED zużywa mało energii elektrycznej, dlatego wydaje się idealne do tego celu, ponieważ zużycie prądu nie wzrośnie znacząco nawet jeśli światło będzie się palić przez wszystkie zimowe wieczory i noce. Ten typ oświetlenia jest dobry do każdego celu: ogólnego rozjaśnienia okolicy lub podkreślenia konkretnego miejsca, np. altany, fontanny czy urokliwego klombu. Świetnie sprawdzi się przy wyznaczaniu granic ścieżki, a przy tym oświetli od dołu okoliczne rośliny.

Ponieważ oświetlenie LED zużywa niewiele energii, na jego potrzeby może w zupełności wystarczyć wykorzystanie baterii słonecznych. Takie rozwiązanie to droższa, ale ekologiczna alternatywa dla zwykłej instalacji elektrycznej, pozwalająca zaoszczędzić czasu przy kładzeniu kabli oraz pracy związanej z rozkopaniem ogródka, aby dociągnąć prąd do każdego źródła światła. Ma to jednak również swoje wady: przede wszystkim baterie słoneczne wymagają odpowiedniego umiejscowienia, aby w ciągu dnia, zwłaszcza zimą, dotarło do nich dość słonecznego światła, by zapewnić energię na przynajmniej kilka godzin pracy. Sprawia to, że podświetlenie gęsto rosnących roślin staje pod znakiem zapytania, a także wymusza takie rozplanowanie układu ogrodu, aby panele były jak najdłużej w ciągu dnia wystawione na słońce. Kolejny problem, już wspomniany, to cena takiej instalacji, która wcale nie będzie niska, pomimo że ceny zarówno paneli, jak i LEDów, powoli spadają.

Odpowiednie oświetlenie ogrodu jest z pewnością warte zachodu, dla czystej wygody i przyjemności oglądania go z wnętrza domu czy w czasie wieczornego spaceru… Jak również dla satysfakcji, że przechodnie również go widzą i mogą należycie docenić, o ile ogrodzenie na to pozwala. Ogrodzenie z siatki, albo ażurowe drewniane czy nawet betonowe da dobry widok na ogród. Jeśli ogrodzenie jest pełne, również może wyglądać ciekawie dzięki odpowiedniemu oświetleniu, np. od dołu, podkreślającemu sam płot i rośliny, które przy nim rosną.

lampa ogrodowa

dioda LED

solarne lampki LED