Różnice między pionowymi i poziomymi instalacjami geotermalnymi

Zasadnicza różnica między pionowymi i poziomymi instalacjami geotermalnymi polega, oczywiście, na głębokości, na jakiej zostanie założona instalacja.

odwiertPonieważ instalacja pionowa wykorzystuje wody geotermalne, wymaga głębokich odwiertów, które pozwolą znaleźć jak najlepsze źródło. Koszt wykonania odwiertów dla elektrowni geotermalnej to nawet kilkadziesiąt milionów złotych – koszty dla domów jednorodzinnych są, rzecz jasna, niższe, ale wynoszą ok. 150 zł za metr głębokości. Z tego powodu w Polsce, gdzie to ogrzewanie nie należy do najpopularniejszych, jest to raczej rozwiązanie dla bardzo dużych inwestorów, na przykład miast i gmin, które dzięki temu będą zaopatrywać w ciepło okolicznych mieszkańców. Szczególnie, że warunkiem ich opłacalności jest temperatura przynajmniej 65?C na głębokości 2 km.

Dla niewielkich inwestorów lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie instalacja pozioma, która również szybciej się zwróci, podczas gdy instalacja pozioma jest raczej projektem długofalowym. Instalacje poziome położone są bardzo płytko, zaledwie na głębokości 1,5 m, gdzie panuje temperatura +4 – +8 stopni, w zupełności wystarczająco do sprawnego działania. Wymagają jednak dużej przestrzeni do położenia rur, równej przynajmniej dwukrotnej powierzchni domu. Oznacza to, że instalację trzeba zaprojektować i ułożyć przed założeniem ogródka, który w innym przypadku zostanie rozkopany. Po położeniu instalacja nie ma jednak wpływu na rośliny. Instalacja wymaga pompy ciepła, która spręża pobrane ciepło do wymaganej temperatury, potrzebnej do ogrzania domu.

Pomimo wysokiego kosztu inwestycji, instalacje geotermalne posiadają niski koszt eksploatacji – zwykle znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania, dlatego są coraz chętniej wybierane przez inwestorów.