Jakie są zalety i wady geotermalnych pomp ciepła?

Geotermalne pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie ciepła nagromadzonego w ziemi. Wykorzystuje się je zarówno w instalacjach poziomych jak i pionowych.

Pompa ciepła pobiera ciepło ze źródła o niższej temperaturze (dolnego źródła) i przekazuje je do źródła o wyższej temperaturze (górne źródło) – może być to ogrzewanie podłogowe albo ścienne. Do jej działania niezbędna jest energia elektryczna.

Pompy ciepła są najdroższa instalacją grzewczą w Polsce, a równocześnie posiadają najniższe koszty instalacji, co sprawia, że inwestycja zwraca się stosunkowo szybko. Cena najtańszego systemu dla domu jednorodzinnego to około 25 000 zł, jednak zwykle te koszty będą wyższe, do tego dochodzi też cena montażu, która wynosi kilka tysięcy złotych.

Pionowe systemy pomp ciepła wymagają głębokich odwiertów – zwykle jest to ok. 120 metrów, ale najgłębsze mają nawet 200 metrów. Można je instalować na działce, która nie posiada wiele miejsca. Systemy poziome znajdują się w ziemi na głębokości ok. 1,5 m, ale potrzebują przynajmniej dwa razy takiej powierzchni jak powierzchnia domu, który mają ogrzać. Nie zapewniają tak stabilnych temperatur jak systemy pionowe (zimą temperatura gruntu spada), ale są tańsze, ponieważ nie potrzeba do nich głębokich odwiertów.