You are currently viewing Ogrody na osiedlu domków jednorodzinnych

Ogrody na osiedlu domków jednorodzinnych

Osoby mieszkające na osiedlu domków jednorodzinnych od lat, nie wyobrażają sobie mieszkania w bloku – między innymi dlatego, że nie miałyby wówczas własnego ogrodu. Tutaj zaś ogród otacza nasz dom, jak i domy sąsiadów. Przyroda wydaje się być nieodzownym elementem osiedla.

Projektowanie ogrodu przydomowego

Zakładanie ogrodówJeżeli nowa rodzina wprowadza się na osiedle, z pewnością również zdecyduje się na własny ogród. Zakładanie ogrodów przydomowych w mazowieckim najlepiej powierzyć specjalistom. W odpowiedni sposób zagospodarują całą dostępną przestrzeń. Znajdzie się w niej zarówno strefa relaksu, jak i niewielki sad drzewek niskopiennych oraz miejsce na rabaty i klomby. Profesjonalne działania zaczynają się od podstaw. W pierwszym kroku konieczne jest przygotowanie terenu pod trawnik. Ziemia musi być przekopana, czasami może być konieczne także przeoranie terenu lub zastosowanie glebogryzarki. Następnie należy usunąć znajdujące się w podłożu kłącza, korzenie oraz rozłogi chwastów. Gdy będziemy mieć pewność, że teren jest czysty od zbędnej roślinności, wówczas w kolejnym kroku powinniśmy zająć się użyźnieniem gleby. Należy zastosować żyzną ziemię kompostową o warstwie określonej grubości – warto zmieszać ją z podłożem. Po przygotowaniu podłoża pod trawnik, można rozpocząć siew. Oprócz zakładania trawnika, profesjonaliści zajmują się nasadzeniami roślin.

Zakładanie ogrodówNależy pamiętać, że konkretne rośliny mogą być sadzone tylko w określonym czasie – na przykład wczesną wiosną. Również kwitnienie roślinności bardzo często odbywa się w różnych terminach – projektant ogrodów może tak zaprojektować teren, że przez całą wiosnę i lato będziemy mogli cieszyć się kolorowymi rabatkami i klombami. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do żadnego stylu, możemy postawić po prostu na nowoczesność. Jeśli zaś mamy konkretną wizję – załóżmy ogród w stylu angielskim czy francuskim. Ciekawie prezentuje się także ogród japoński – takim oryginalnym ogrodem z pewnością zaskoczymy sąsiadów. Niezależnie od stylu, w każdym ogrodzie dobrze prezentuje się oczko wodne – wprowadza element życia i świeżości. To do zadań projektanta ogrodów należy odpowiednie wkomponowanie oczka wodnego w ogród. Nieumiejętna kompozycja będzie powodować dysharmonię, co jest niepożądane, gdyż każdy ogród powinien cechować się równowagą – w końcu ma być miejscem spokojnym, w którym można miło spędzić czas, zebrać myśli czy też pozbyć się stresu.

Jeśli mamy dzieci – w ogrodzie nie powinno zabraknąć też drewnianej huśtawki, dzięki której nasze pociechy będą mogły oddać się zabawie na świeżym powietrzu.