You are currently viewing Odpowiednie badania gruntu na działce

Odpowiednie badania gruntu na działce

Działki budowlane możliwe są do nabycia praktycznie na terenie całego kraju z wyłączeniem terenów chronionych oraz zajętych. Każda z nich posiada swoje cechy charakterystyczne, które mogą w jakimś stopniu wpływać na końcowy wygląd konstrukcji wznoszonych na ich terenie. Oczywiście zależne jest to także od przeznaczenia takiego budynku, który może oferować różne rozwiązania i wymagać od terenu specyficznych właściwości.

Badanie i przygotowanie gruntu

badanie gruntuOdpowiednie badanie gruntu na działce umożliwia przygotowanie jej oraz dobranie pod konkretne zastosowanie. Przeprowadzenie badania zwiększa wartość gruntu, a zatem umożliwia sprzedanie takiej działki za wyższą cenę. Kupujący jest świadom charakterystyki terenu potwierdzonej przez profesjonalne badanie geologiczne, dlatego też chętniej zapłaci wyższą cenę. Istnieje wiele osób, które poszukują działek ze specyficznymi właściwościami umożliwiającymi im ich spokojne eksploatowanie. Bardzo często poszukiwane są suche działki z bardzo stabilnym podłożem. Idealnie nadają się one pod wszelkie konstrukcje przemysłowe, które cechują się sporymi gabarytami oraz ogromnym ciężarem.

badanie gruntuJeśli badanie takiego gruntu dodatkowo wykaże, że wody gruntowe znajdują się na większej głębokości, a działka nie ma tendencji do podmakania to dodatkowo zwiększa atrakcyjność gruntu. Głębiej położone wody gruntowe zmniejszają ryzyko zanieczyszczenia środowiska odpadami przemysłowymi, dlatego też do tego celu często wybierane są tego typu działki. Zależnie od charakteru zakładu przemysłowego, często czerpią one także z wód głębinowych. Aby to umożliwić konieczne jest wykonanie serii odwiertów zgodnych z mapami hydrogeologicznymi w celu wykrycia zgromadzonej pod ziemią wody. Najbardziej udany odwiert jest wybierany na miejsce utworzenia studni pobierającej wodę bezpośrednio na powierzchnię. W przypadku firm, warto zainwestować w badania okresowe mające na celu monitorowanie stanu wód głębinowych i ich ruchów. Takie stałe badania umożliwiają kontrolowanie czy do wód nie dostają się zanieczyszczenia oraz czy wody nie są czerpane zbyt szybko. Jest to bardzo ważne, gdyż umożliwia ochronę środowiska naturalnego na terenie działki budowlanej.

Wykonanie badań gruntu nie jest drogą sprawą, w większości Polski można znaleźć ogromną ilość firm świadczących tego typu usługi. Przede wszystkim zlokalizowane są one w miastach i miasteczkach, jednak najczęściej nie mają problemu z dojazdami. Działki zwykle badane są na wsiach, dlatego też jest to element ich pracy oraz dodatkowy komfort dla klienta.