Gdy zależy nam na poddaszu użytkowym, wówczas musimy zadbać o odpowiednią izolację poddasza. W ten sposób ciepło nie będzie uciekało przez dach. Jest to równoznaczne z ograniczeniem kosztów ogrzewania. Specjaliści mówią, że prawidłowa izolacja pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii, która uciekłaby z budynku, gdyby był on nieszczelny.
Ocieplenie poddaszy prawidłowo wykonane
Pamiętajmy, że ocieplenie powinno być wykonane w sposób perfekcyjny, dlatego najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy z pewnością unikną typowych dla laików błędów. Takim błędem jest na przykład zastosowanie jedynie jednej warstwy materiału izolacyjnego. To za mało i nie będzie on dobrze spełniał swojej roli. Powinno się wykonać dwie warstwy. Drugim błędem jest to, że materiał często jest niewłaściwie dobierany, a przy tym źle mocowany. Na przykład decydujemy się na zbyt krótkie lub zbyt długie płyty materiału, co doprowadza do złego przylegania, w dodatku potem mamy problem z prawidłowym wypełnieniem szczelin. Laicy czasami nawet stosują materiały izolacyjne w złej kolejności, źle dobierają rodzaj folii! To wszystko błędy, które doprowadzają do tego, że izolacja termiczna nie spełnia dobrze swojej roli. Tak więc stojąc przed rozpoczęciem ocieplenia poddaszy, najpierw dobrze zastanówmy się nad wyborem odpowiedniego materiału izolacyjnego. Istotny jest tu parametr taki jak współczynnik przenikania ciepła.
Powinien być on niższy niż 0,25 W/m2. Dobrze sprawdzi się więc tutaj wełna mineralna, ale też pianka poliuretanowa. Wełna mineralna występuje w postaci płyt, chociaż składa się z elastycznych włókien, dlatego jest dobrym wyborem do izolacji poddasza. Jeśli chodzi o ocieplanie poddaszy w Opolu, najczęściej właściciele budynków decydują się na wełnę skalną, która jest wytwarzana z bazaltu (w odróżnieniu od wełny szklanej). Cechuje ją bowiem bardzo dobra ognioodporność, ponadto wyróżnia się pod względem możliwości izolacyjności akustycznej. Dodatkowo za pomocą wełny mineralnej możemy dobrze wypełnić narożniki oraz wszelkiego rodzaju załamania – nie pozostawimy wolnej przestrzeni. Pierwszą warstwę wełny należy umieścić pomiędzy krokwiami – powinna być wciśnięta jak najdokładniej, a następnie wsparta za pomocą konstrukcji stalowej.
Druga warstwa z kolei umieszczana jest już pod krokwiami – dzięki temu ograniczamy pojawianie się mostków termicznych. Ciepło nie będzie miało którędy uciekać – to oznacza oczywiście skuteczność izolacji termicznej. Choć brzmi to wszystko prosto, lepiej ocieplanie poddasza powierzyć specjalistom, tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że prace zostały wykonane w sposób prawidłowy.