Rodzaje zabezpieczeń przeciw ptakom

Obecność gołębi, szczególnie w dużych miastach i w okolicach rejonów turystycznych, potrafi być wyjątkowo uciążliwa. Nieustannie zabrudzone ptasimi odchodami chodniki, samochody, parapety, balkony czy inne elementy otoczenia (np. rzeźby) sprawiają, że coraz więcej osób przekonuje się do różnego rodzaju środków odstraszających gołębie i inne ptaki. Środki te są nastawione jedynie na odstraszanie, nie na zranienie pierzastych zmor społeczeństwa.

macro-52917_640

Wśród sposobów na radzenie sobie z ptakami można wyróżnić:

  • kolce – tani i skuteczny sposób na odstraszanie ptaków, końcówki kolców są tępo zakończone. Kolce zakłada się na parapetach i krawędziach dachów;
  • spirale – spirale z drutu zakłada się i stosuje w tych samych miejscach, co kolce
  • system linek – ze względu na gęste rozmieszczenie linek i ich mocne sprężynowanie, ptaki nie mogą siadać np. na dachach
  • siatki – pozwalają na skuteczne zabezpieczenie dużych i małych przestrzeni przed ptakami, takich jak: dziedzińce, podwórza, studnie, kominy, urządzenia wentylacyjne, sufity hal przemysłowych czy handlowych, a także balkony.

Wszystkie powyższe produkty wykonywane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i mogących przetrwać wiele lat. Ich koszt jest nieduży, a biorąc pod uwagę, ile spokoju zapewniają, wydaje się naprawdę niewielki. Bardziej kosztowny może być profesjonalny montaż, którego ze względu na wysokość i trudno dostępne miejsca wymagają zabezpieczenia przeciwko ptakom. Wrocław, Warszawa, Kraków i inne miasta mające problem z gołębiami stoją na czele zwolenników stosowania takich metod odstraszania ptaków. Pozwalają one nie tylko na zapewnienie spokoju mieszkańcom i turystom, ale także na ochronę zabytków i innych budowli przed ptasimi odchodami.

gołębie

gołębie

statue-185435_640