Tradycyjne oświetlenie sufitowe to rozwiązanie, które w nowoczesnych, stylowych domach coraz częściej jest niewystarczające – jeżeli bowiem zależy nam na naprawdę wyjątkowych aranżacjach, wówczas warto zadbać o wykorzystanie światła do oświetlenia na przykład stopni schodowych, poręczy czy mebli.
Gdzie sprawdzi się oświetlenie LED?
Temu zadaniu sprostają profile LED wykorzystywane przez architektów wnętrz do projektowania najbardziej stylowych pomieszczeń. Znajdujące się w ofertach wielu sprawdzonych producentów nowoczesne profile aluminiowe LED charakteryzują się niewielkimi wymiarami – raptem kilkumilimetrowa wysokość profilu sprawia, że może być on zamontowany w każdym, nawet najbardziej wąskim miejscu. Profile dostarczane są zawsze z niezbędnymi do montażu akcesoriami – z uchwytami mocującymi, zaślepkami z otworem oraz zaślepkami prądowymi. Wśród propozycji producentów wyróżnić można profile surowe, jak i anodowane oraz lakierowane – dzięki temu możemy wybrać produkt, który doskonale wkomponuje się w nasze wnętrze. Profile mogą być łączone w różny sposób – na przykład pod kątem 90 st., dzięki czemu możemy liczyć na naprawdę oryginalne efekty.
Nowoczesne profile LED to rozwiązanie nie tylko dla domów, ale także dla obiektów komercyjnych – sklepów, aptek czy wystaw. Są one przyjazne dla środowiska, gdyż diody LED odznaczają się naprawdę wysoką wydajnością. To energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych żarówek, która już niemal całkowicie wyparła je z rynku. Choć zjawisko elektroluminescencji, na którym opiera się działanie diod LED, zostało odkryte już na początku XX wieku, potrzebowano jeszcze ponad pięćdziesięciu lat, aby wynaleźć diody LED. Dziś stosowane są diody, które wyróżniają się dużą mocą i wysoką wydajnością – pozwalają one na emitowanie światła czerwonego, zielonego i niebieskiego – połączenie zaś tych barw sprawia, że uzyskujemy światło białe, które jest najczęściej wykorzystywane w budynkach. Konkretny kolor światła zależy od użytego materiału półprzewodnikowego – w przypadku arsenku galu, możemy mówić o świetle czerwonym, z kolei azotek galu pozwala na emitowanie światła niebieskiego. Profile LED emitują światło dzięki taśmom LED, które wyposażone są w odpowiednią ilość diod.
Każdy moduł LED powinien współpracować z rezystorami – to one bowiem zapobiegają zmianom napięcia w sieci, które mogłyby doprowadzić do przegrzania się diody lub do obniżenia się poziomu jasności. Producenci zwracają uwagę przede wszystkim na trwałość diod LED – pozwalają one na nawet 100 tys. godzin świecenia.