Nietypowe wykorzystanie LEDów – sufit i tapeta

Nietypowe wykorzystanie LEDów – sufit i tapeta

Oświetlenie LED rozwija się niemal z dnia na dzień – nic dziwnego, skoro ze względu na swoją długowieczność i różnorodność zastosowań wynikającą z małych rozmiarów, LEDy są coraz popularniejsze.

Nie od dziś wiadomo, że rodzaj oświetlenia ma wpływ na produktywność – przy oświetleniu naturalnym produktywność jest o 15% wyższa niż gdy nad głowami ma się świetlówki. Stąd wziął się pomysł, aby sufity w biurach zastąpić panelami LED, imitującymi niebo. Panele można zaprogramować na imitowanie dowolnej pogody i warunków atmosferycznych – od jasnego, czystego nieba po deszczowe chmury. Testy z udziałami ochotników potwierdziły, że dynamiczne naturalne oświetlenie wirtualnego nieba jest znacznie wyżej preferowane niż typowe oświetlenie w biurze i pozytywnie wpływa na produktywność.

Niestety cena paneli – 1000 Euro za metr kwadratowy – sprawia, że jest to rozwiązanie dostępne dla nielicznych. Z drugiej strony, jest pewne, że z czasem stanieją, szczególnie gdy pracodawcy docenią ich korzystny wpływ na pracowników i ich wydajność.

Inne nietypowe rozwiązanie to tapeta LED firmy Phillips, która może dowolnie zmieniać kolory, zależnie od życzenia użytkownika. Wpływa to nie tylko na estetykę wnętrza, ale również tworzy niezwykły nastrój. Taki rodzaj innowacyjnej tapety ma jeszcze jedną istotną zaletę – absorpcję dźwięku. Dzięki temu każde pomieszczenie, w którym się ona znajdzie, będzie nieco wygłuszone. W połączeniu z niezwykłym wyglądem i zmienną kolorystyką to świetny pomysł do wykorzystania np. w restauracjach czy hotelowych lobby. Są równocześnie ozdobą i oświetleniem wnętrza, ale także tworzą w nim odpowiednią atmosferę.

wirtualne niebo z paneli LED

Close Menu