You are currently viewing Nawadnianie – kiedy wykonywać, czego używać?

Nawadnianie – kiedy wykonywać, czego używać?

Każda roślina do wzrostu potrzebuje wody. Niektóre gatunki muszą być obficie podlewane codziennie, a sukulentom wystarcza delikatne podlewanie od czasu do czasu. Rośliny nawadniane zbyt rzadko będą usychać, natomiast te ,,przelewane” mogą zacząć gnić. Ważne jest zatem to, by nawadnianie było przeprowadzane odpowiednio.

Nawadnianie na co dzień

nawadnianieOd czego trzeba zacząć? Co warto wiedzieć? Na pewno ważna jest częstotliwość podlewania, jego intensywność oraz wykorzystywane sprzęty. Jeśli chodzi o duże tereny trawiaste to tu nawadnianie – bydgoszcz może odbywać się nawet codziennie. Trawa jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, zatem nawet przy obfitym nawadnianiu nie będzie ona zniszczona, a co najwyżej będzie szybciej rosła. Do podlewania trawników warto jest wykorzystać automatyczne zraszacze lub całe systemy nawadniania. To najbardziej efektywna metoda. Wystarczy postawić podlewaczki na trawniku, czy też ustawić zraszacze systemowe i zaprogramować godzinę i czas podlewania. Warto pamiętać, że nawadnianie dowolnej rośliny musi się odbywać rano lub wieczorem, nigdy w okresie największego nasłonecznienia, ponieważ wtedy rośliny mogą się spalić. Jeśli chodzi o trawnik to należy przestrzegać także zasady niepodlewania przed koszeniem. Kosiarka nie radzi sobie z mokrą trawą i zamiast ją równo przyciąć to może ją tylko postrzępić.

nawadnianiePrzejdźmy teraz do innych roślin. Drzewa i krzewy nie potrzebują intensywnego nawadniania. Większość z nich można podlewać codziennie małą ilością wody lub co kilka dni intensywniej. Można tu wykorzystać węża ogrodowego, jak i linie kroplujące. Te dwie metody sprawdzą się także w przypadku kwiatów. Warto zaznaczyć, że o ile drzewa i krzewy można podlewać silnym strumieniem, to o tyle do kwiatów powinno się ustawiać węża ogrodowego w pozycji rozproszonej mgiełki. Wtedy rośliny zostaną skutecznie podlane, ale nie zostaną zniszczone. Inaczej podlewa się ogródek warzywny. Tu wiele roślin, takich jak pomidory, trzeba podlewać z dołu (czyli przy ziemi), a nie z góry. Dzięki temu woda trafia bezpośrednio do gruntu ( a więc do korzeni). Zraszanie liści może spowodować ich gnicie, żółknięcie, a w konsekwencji roślina nie będzie owocować. Nawadnianie powinno być wykonywane przy pomocy konewki lub butelki.

Podsumowując, każda roślina potrzebuje odpowiedniego poziomu nawodnienia, by mogła prawidłowo wzrastać. Zarówno za słabe jak i za mocne podlewanie będzie szkodliwe. Zawsze zatem trzeba dopasować ilość wody, siłę strumienia oraz częstotliwość nawadniania do konkretnego gatunku.