You are currently viewing Modne rodzaje karniszy

Modne rodzaje karniszy

Wybór karniszy do pomieszczenia często nastręcza wielu problemów. Firankę czy zasłonę dobiera się pod względem kolorystycznym do wnętrza, liczy się także ich długość. Materiał nie może zamiatać po podłodze podczas przesuwania, a w przypadku firanek krótkich nie powinien być tak długi, by nie dało się swobodnie korzystać z parapetu. Co jednak można powiedzieć o karniszach? Czym się kierować przy ich wyborze, tak by potem nie żałować decyzji zakupowej?

Modne karnisze ścienne i sufitowe

karnisze podwójneZ pewnością ważny jest sposób mocowania karnisza. Wyróżnia się karnisze ścienne oraz sufitowe. Karnisz ścienny mocowany jest między wnęką okienną a sufitem, zazwyczaj w połowie wysokości. Wsporniki wkręcane są w ścianę z lewej i prawej strony, w przypadku bardzo długich karniszy na środku będzie znajdował się dodatkowy wspornik. Karnisz musi być tak zamocowany, by firanka czy zasłona nie zwisały zbyt blisko parapetu i kaloryfera. Wtedy materiał będzie się źle układał, a całość będzie się prezentować nieestetycznie. Karnisze sufitowe są mocowane tam, gdzie przestrzeń między oknem a sufitem jest zbyt mała, by dało się tam zamontować karnisz. Również przy przeszklonych ścianach jest to dobre rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że sam karnisz można zabudować dekoracyjną listwą, tak by całość wyglądała jeszcze bardziej ozdobnie. Kolejna kategoria to modne karnisze podwójne oraz pojedyncze.

karnisze podwójneKarnisz podwójny służy do zawieszania zasłon oraz firanek. Bliżej okna są delikatne zasłony, które na co dzień blokują nieco światła słonecznego i zasłaniają okno przez spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Karnisze pojedyncze służą zazwyczaj do wieszania samych firanek. Sprawdzają się wtedy, kiedy firanka ma pełnić jedynie funkcje dekoracyjne (a nie zasłaniać dopływ światła). Jeśli zastosowane są na oknie rolety zewnętrzne lub kiedy pomieszczenie znajduje się od północnej strony to grube zasłony nie będą potrzebne. Obecnie modne są karnisze z końcówkami z geometrycznymi wzorami, np. spiralą, mini karnisze, jak również karnisze kute, droższe i bardziej luksusowe. Jednak przy wyborze karniszy trzeba przede wszystkim brać pod uwagę wystrój wnętrza i rozmiar okien.

Wybór karnisza nie musi być trudny. Każdy kto się nad tym zastanawia powinien spojrzeć na swoje okno, obmierzyć go, zobaczyć jakie opcje są dostępne. Potem trzeba zastanowić się nad tym, w jakim stylu wybrać karnisz i czy sama firanka będzie odpowiednia, czy też trzeba będzie zastosować również zasłony. Dobrej jakości, modne karnisze najlepiej jest kupować w polecanych sklepach internetowych.