You are currently viewing Materiały do produkcji okien

Materiały do produkcji okien

Materiałów, z których można wyprodukować okna, jest tak naprawdę tylko kilka. To drewno, PVC lub aluminium. Który z materiałów jest najlepszy? Tak naprawdę opinie na ten temat są podzielone. Wszystkie rozwiązania, jak to zwykle bywa, mają swoje wady i zalety. Warto więc przed dokonaniem wyboru przyjrzeć się każdemu z rozwiązań po kolei i metodą eliminacji wybrać to, które jest najlepsze.

Okna z PCV czy drewna – które wybrać

oknaWśród propozycji producentów znajdziemy więc między innymi okna PCV. Główną ich zaletą jest to, że po montażu nie wymagają one zbyt częstych, specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych. Właściwie wystarczy tylko normalnie je czyścić, bez użycia specjalnych środków. W odróżnieniu od naturalnego drewna, okna PCV są odporne na czynniki biologiczne, takie jak grzyby, pleśnie czy owady. Takich okien nic się nie ima. Również wysoka odporność na czynniki chemiczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne to coś, co cechuje takie okna. Co z kolei można powiedzieć o oknach z aluminium? Te charakteryzuje przede wszystkim lekkość – niewielka waga jest niezwykle pomocna przy montażu. Ta lekkość idzie jednak w parze z wytrzymałością i trwałością. Warto wspomnieć także o tym, że PCV to materiał, który może być poddawany nawet najbardziej skomplikowanej obróbce plastycznej – dzięki czemu okna mogą przybierać nawet finezyjne, wymyślne kształty.

oknaOczywiście rzadko się z tego rozwiązania korzysta, gdyż jednak większość z nas rezygnuje z takiej ekstrawagancji na rzecz tradycyjnych rozwiązań – prostokątnych okien. Mimo tego budynki wykonane w nowoczesnym stylu zawsze posiadają okna aluminiowe. Trzecim rodzajem okien są okna drewniane. To rozwiązanie jest cenione przez zwolenników ekologii, gdyż drewno jest najbardziej ekologicznym materiałem spośród wymienionych. Jest całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, nawet podczas pożaru nie są wydzielane żadne toksyny i inne trujące substancje. Niestety takie okna nie są odporne na działanie owadów czy grzybów, dlatego przed montażem drewno musi być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Stosuje się do tego specjalne impregnaty, których zadaniem jest wytworzenie warstwy ochronnej przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi.

Taką konserwację należy co jakiś czas powtarzać, aby na upływie nawet długiego czasu móc nadal cieszyć się nienagannym wyglądem okien. Istnieje też możliwość wybrania okien drewniano-aluminiowym. Rama drewniana znajduje się od wewnątrz, ta aluminiowa zaś – na zewnątrz. To także ciekawa propozycja, na którą wiele osób się decyduje.