You are currently viewing Materiały na izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne

Materiały na izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne

Zabezpieczenie budynku przed wilgocią jest podstawą prac budowlanych. Wilgoć powoduje korozję murów i fundamentów tworzących konstrukcję, ich osłabienie może natomiast grozić zawaleniem się.

Izolacje od strony gruntu

izolacja przeciwwodnaZaś zwilgotniałe elementy budowlane mogą zachodzić pleśnią co skutkuje nieprzyjemnym zapachem i pogorszeniem się warunków mieszkalnych. Przystępując do zakupu i montażu izolacji przeciwwilgociowych oraz przeciwwodnych należy w pierwszej kolejności określić ryzyko zawilgocenia budynku. W tym celu powinniśmy wykonać rozpoznanie rodzaju gruntu oraz warunków wodnych, a w szczególności wysokości występowania poziomu wody gruntowej w najniekorzystniejszych miesiącach. Warto także dowiedzieć się czy nasz obiekt nie będzie leżał na terenach zalewowych, bowiem inny rodzaj stosuje się dla obszarów narażonych na zalanie, a inny dla suchych piachów i żwirów. Gdy określimy już rodzaj gruntów, a także częstotliwość opadów i możliwość wylania wód należy przystąpić do wyboru materiału na izolację. Materiały izolacyjne dzielimy ze względu na zastosowany do produkcji surowiec, są to: materiały bitumiczne jak roztwory, emulsje kleje, masy, lepiki asfaltowe, papy, materiały mineralne typu bentonity i mikrozaprawy, a także materiały z tworzyw sztucznych czyli wszelkiego rodzaju folie. Najpopularniejsze są izolacje z papy posiadające rdzeń z włókniny poliestrowej lub welonu szklanego pokryty z obu stron asfaltem.

izolacja przeciwwodnaDzięki odpowiedniej modyfikacji papy może ona zachować swoje właściwości w temperaturze od -30 stopni do nawet 130 stopni Celsjusza. Stosuje się je głównie jako izolację przeciwwilgociową fundamentów oraz podłóg na gruncie. Kolejnym popularnym materiałem na hydroizolację są folie płaskie oraz kubełkowe. Płaskie folie dostępne są w kolorach czarnym bądź szarym. Produkuje się je z polichlorku winylu bądź polietylenu. Zabezpiecza się nimi ściany piwnic i fundamentów, podłogi na gruncie oraz ławy fundamentowe. Natomiast folia kubełkowa cechuje się znacznie większą wytrzymałością aniżeli folia płaska, jednak nie może być stosowana jako samodzielna hydroizolacja, głównie służy jako ochrona i wspomaganie istniejącej izolacji przeciwwilgociowej. Każdy z materiałów ma swoje właściwości i inaczej sprawdzi się w warunkach mocno wilgotnych, a inaczej suchych, jeden może być skuteczny przy wysokim poziomie wód gruntowych inny nie.

Dlatego właśnie wybierając izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne tak ważne jest określenie ryzyka zawilgocenia, a także charakterystyki gruntu i warunków panujących na obszarze w którym planujemy postawić budynek.

Więcej na http://www.rayart.pl