You are currently viewing Mata szkółkarska dla ogrodników i rolników

Mata szkółkarska dla ogrodników i rolników

Chwasty to zmora każdego ogrodnika, czy rolnika. Potrafią skutecznie zepsuć nawet najlepiej prowadzoną uprawę, a ich usunięcie wymaga mnóstwo pracy, szczególnie jeśli rosną na uprawie delikatnych roślin np. truskawek. Jednak poza chwastami jest jeszcze wiele czynników, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość upraw. Są to między innymi nagrzewanie się i wysychanie gleby, czy też gnicie grzybni.

Mata do sadzenia roślin

mata szkółkarskaJak z nimi walczyć? Każdy dobry rolnik i ogrodnik musi wiedzieć czym jest solidna mata szkółkarska. Taką matę rozkłada się bezpośrednio na ziemi, a końce przysypuje ziemią lub przybija do ziemi plastikowymi kolcami, by się nie przesuwała. Zwykle stosuje się maty w kolorze czarnym, ale można też dostać w sprzedaży maty białe. Co daje stosowanie maty szkółkarskiej? Przede wszystkim niweluje możliwość wzrostu chwastów. Nawet jeśli w ziemi znajdowały się ich zalążki to nie przebiją się one przez matę i nie zaatakują uprawy. Nie będą miały dostępu światła słonecznego, więc też szybko obumrą same. Ponadto, mata (szczególnie ta w kolorze czarnym) sprawi, że gleba będzie się nagrzewać, co stworzy idealne warunki fitosanitarne dla wzrostu roślin. Co więcej, mata nie blokuje dostępu wody do roślin. W przypadku drobnego deszczu czy podlewania woda będzie od razu wsiąkać w matę, a potem przenikać do ziemi.

mata szkółkarskaJedynie w przypadku ulewnego deszczu woda może na chwilę ,,stanąć” na macie i utworzyć kałużę, ale i z niej woda będzie powoli spływać. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są maty gładkie oraz z otworami. W przypadku maty gładkiej samodzielnie trzeba wyciąć otwory na rośliny. To dobra opcja, kiedy to na plantacji są rośliny różnej wielkości np. z jednej strony krzaczki truskawek

buy kamagra

, a z drugiej dynie i kapusty. Wtedy wielkość i ilość otworów można dopasować samodzielnie. Maty z rozstawem jednorzędowym lub dwurzędowym to dobra opcja dla rolników mających duże połacie terenu i sadzących mnóstwo sadzonek jednego rodzaju. Wtedy trzeba rozłożyć matę na ziemi a w otworki wsadzić sadzonki. To przyspiesza sadzenie roślin i usprawnia pracę. Warto kupować matę szkółkarską, która będzie odporna na działanie promieni UV, uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozerwanie, czy też na działanie wysokich temperatur.

Dobrze dobrana mata szkółkarska sprawi, że można zapomnieć o problemie z chwastami, poprawić warunki roślin na takie które sprzyjają ich wzrostowi, jak również wpłynąć na nagrzewanie się ziemi. Dobrą matę można wykorzystywać nawet przez kilka sezonów

puttygen.site

, a te z gotowymi otworami przyspieszają pracę ogrodników i rolników.