Magazynowanie substancji sypkich, półpłynnych lub płynnych, wykorzystywanych podczas różnych procesów produkcyjnych, jest podstawą dla właściwie każdego przedsiębiorstwa. W wielu gałęziach przemysłu niezbędne są zbiorniki magazynowe o naprawdę dużej pojemności.
Charakterystyka okrągłych zbiorników magazynowych
Muszą być one jednak wykonane z odpowiednich materiałów – na przykład z polietylenu PE lub polipropylenu PP – aby spełniać przepisy i narzucone im wymogi, dlatego też wśród propozycji producentów znajdują się między innymi okrągłe zbiorniki magazynowe, które sprawdzają się przy przechowywaniu wszelkiego rodzaju substancji, w tym także tych niebezpiecznych, na przykład kwasów żrących. Do podstawowego wyposażenia takiego zbiornika należą pompy dozujące, zawory regulujące oraz odcinające, poziomowskazy pływakowe oraz sondy pomiarowe, jak i systemy sygnalizujące wyciek. W zależności od wymagań, możemy wybrać także okrągłe zbiorniki magazynowe z podwójną ścianką – to sprawia, że odznaczają się one jeszcze większą wytrzymałością mechaniczną i są zabezpieczone przed rozszczelnieniem zbiornika. Przeglądając oferty okrągłych zbiorników magazynowych, na pewno natrafimy także na pionowe zbiorniki retencyjne na wodę pitną.
Dzięki magazynowaniu w ten sposób wody pitnej, możemy zdecydowanie ograniczyć występowanie okresowych deficytów wody wiążących się z małą wydajnością ujęcia. Woda pochodząca z takiego zbiornika może być wykorzystywana także do celów przeciwpożarowych. Okrągłe zbiorniki magazynowe na wodę wykonane są z atestowanej stali niskowęglowej. W dachu płaszcza stalowego znajduje się komin wentylacyjny, a także króciec pozwalający na montaż sondy do pomiaru wysokości poziomu cieczy w zbiorniku. Wyposażenie okrągłego zbiornika magazynowego w drabinę zewnętrzną i wewnętrzną sprawia, że możliwe jest bezpieczne wejście do wnętrza zbiornika, na przykład w celach naprawczych. Wielu producentów oferuje okrągłe zbiorniki magazynowe na wodę z izolacją termiczną, do której wykorzystano wełnę mineralną. Izolacja taka zostaje zabezpieczona przed uszkodzeniami poprzez płaszcz z ocynkowanej blachy. Decydując się na zamówienie któregoś z okrągłych zbiorników magazynowych, musimy wziąć pod uwagę średnicę lub wysokość zbiornika, jego pojemność nominalną, ilość włazów rewizyjnych oraz króćców przyłączeniowych.
Istotne jest także miejsce eksploatacji zbiornika – producenci polecą nam inny zbiornik, jeżeli ma on się znajdować wewnątrz budynku, a inny – gdy eksploatowany będzie na zewnątrz. Pamiętajmy o tym, że okrągłe zbiorniki magazynowe muszą posiadać odpowiednie atesty – na przykład na zastosowanie do wody pitnej.