You are currently viewing Kominek z wkładem i piece kozy

Kominek z wkładem i piece kozy

Kominek z wkładem najczęściej od razy współpracuje z powietrznym systemem ogrzewania lub z wodną instalacją. Jak w przypadku każdego kominka, także w tym potrzebne są obudowy kominkowe. Poza tym oczywiście wkład. Bardzo popularną firmą, która produkuje wkłady jest Austroflamm.

Czy piece kozy są lepsze od kominków z wkładem?

piece kozyMówi się, że ta firma jest mercedesem, wśród producentów wkładów. Poza tym firma Austroflamm produkuje piece wolnostojące w Poznaniu. Pierwszym rodzajem kominków z wkładem są systemy wodne. Są to tak zwane kominki z płaszczem wodnym. Działanie jest podobne takiego kominka do działania centralnego ogrzewania z kotłem. Kominek ogrzewa pomieszczenia, w którym się znajduje, a poza tym dzięki systemowi również inne pomieszczenia. Woda, znajduje się w zbiorniku, który otacza komorę spalania. Jak już się nagrzeje to trafia do instalacji, którą dociera do grzejników i oddaje ciepło. Jak się wychłodzi wraca z powrotem do zbiornika, gdzie cały cykl rozpoczyna się od nowa. Bardzo często zdarza się, że taki system współpracuje z innymi systemami ogrzewania domu, jak na przykład kotłem olejowym, czy gazowym. Sterowanie takimi kominami odbywa się poprzez regulację dopływanego powietrza, dzięki któremu możliwe jest spalanie paliwa w kominku. Drugi typ kominka z wkładem to kominek powietrzny. Ciepło z tego kominka do innych pomieszczeń jest przekazywane poprzez system powietrzny. Może się to odbywać na trzy sposoby. Pierwszy to bezpośrednie nagrzewanie pomieszczenia z kominkiem, Drugi to rozprowadzanie ciepłą w sposób grawitacyjny do innych pomieszczeń, a trzeci to rozprowadzanie ciepłą do innych pomieszczeń w sposób nadmuchowy. Kominki narożne niestety nie ogrzeją innych pomieszczeń, oprócz tego, w którym się znajdujuą, jednak w danym pomieszczeniu bardzo dobrze zastąpią kominek z wkładem.

Ciepło w tym systemie jest przenoszone poprzez specjalne instalacje, których wyloty znajdują się w każdym pomieszczeniu. Ciepłe powietrze, które zostaje nagrzane w kominku, najczęściej poprzez spaliny, poprzez tą właśnie instalację dostaje się do innych pomieszczeń.