You are currently viewing Komfort pracy ze ściągaczem izolacji

Komfort pracy ze ściągaczem izolacji

Izolacja jest niezwykle istotnym elementem okablowania – chroni przede wszystkim osobę, która pracuje z instalacją elektryczną, przed porażeniem, ale również zabezpiecza przed niepożądanym przepływem prądu. Sprawia to, że jest to niezwykle charakterystyczna część całej instalacji i to właśnie z kolorowymi kabelkami kojarzymy układy dostarczania prądu, a nie z miedzianymi drucikami, które są w nich przeprowadzane.

Przydatny ściągacz do izolacji

Ściągacz izolacjiBywa jednak, że podczas pracy elektryk musi pozbawić kabel jego osłony, na przykład w celu naprawy połączenia w momencie, gdy miedziany drucik zostanie przerwany. Ściąganie izolacji z przewodu jest jedną z podstawowych czynności elektroizolacyjnych – w tym każdemu fachowemu elektrykowi powinien pomagać ściągacz, który sprawnie, precyzyjnie, szybko i przede wszystkim bez szkód pozbawi kabel swojej osłony. Jest to z pewnością o wiele lepsze rozwiązanie niż samodzielne odcinanie izolacji za pomocą noża – za pomocą narzędzia wykonane przez nas nacięcie będzie na pewno precyzyjniejsze, ponadto o wiele bardziej komfortowe. Kupując odpowiednie narzędzie powinniśmy zadbać o to, by miało ono jak najwięcej funkcji, które byłyby w stanie znacznie ułatwić i przyspieszyć naszą pracę.

Ściągacz izolacjiDo podstawowych, jakie dobry ściągacz izolacji powinien posiadać, należą między innymi ściąganie izolacji zewnętrznej przewodu, z kilku żył za jednym razem, odmierzanie długości ściąganej izolacji oraz regulacja siły docisku. By jak najlepiej i bezinwazyjnie usunąć otulinę przewodu, powinniśmy wsunąć przewód w „szczęki” narzędzia tak, żeby równo do niego przylegał, a następnie mocno ścisnąć jego rękojeść. Potem możemy bez przeszkód ściągnąć oddzieloną izolację. Niezwykle przydatną funkcją ściągacza może być posiadany ogranicznik, który pozwoli na jednokrotne ustawienie długości cięcia w przypadku, gdy chcemy wykonać ich kilka. Bardzo istotna jest jednak funkcja regulacji siły docisku, która pozwoli uchronić kabel przed ścięciem. Nieodpowiednie dostosowanie naszej siły może bowiem spowodować, że utniemy więcej, niż byśmy chcieli. W takiej sytuacji narzędzie samo odmierza, do jakiego stopnia może się poruszyć, by nie uszkodzić kabla, z którym pracujemy.

Fachowa usługa każdego elektryka w bardzo dużej mierze zależy od narzędzi, którymi się posługuje, jak i umiejętności obsługi tych narzędzi. Ściągacz izolacji jest prawdopodobnie jednym z istotniejszych przyrządów, które każdy elektryk powinien mieć w posiadaniu. Warto więc wyposażyć się w odpowiedniej jakości narzędzie, które zapewni nam przede wszystkim komfort naszej pracy.