Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne aspekty związane z domem i ogrodem, ale nie tylko. Kupujemy zdrową żywność, naturalne kosmetyki, zatem i nasze domostwo powinno współgrać ze środowiskiem. Jak to zrobić? Sposoby są różne. Buduje się domy z drewna, domy pasywne i energooszczędne, sadzi się dużo roślin dostarczających nam niezbędnego tlenu.
Kolektory a energia cieplna
Jednak nawet energia elektryczna oraz cieplna może powstawać w sposób przyjazny dla natury. Jest to możliwe jeśli zastosujemy kolektory słoneczne. Czym one są? To płaskiej płytki w ciemnym kolorze, która potrafi zmienić energię ze słońca w energię cieplną. Takie kolektory stosowane są głównie do podgrzewania wody użytkowej w domach, jak również do grzania wody basenowej, wody na pojazdach pływających, czasem także jako wzmocnienie centralnego ogrzewania w domu. Wśród kolektorów wyróżnia się kolektory płaskie, które mają dużą sprawność i są najbardziej popularne, kolektory próżniowo-rurowe, które są bardziej wydajne, ale droższe i mogą działać nieco krócej oraz kolektory skupiające, których zaletą jest to, że może się poruszać zgodnie z ruchem słońca i pobierać energię przez cały dzień. Panele słoneczne, zwane tez fotowoltaicznymi, służą natomiast do zamieniania energii słonecznej w elektryczną.
Zbudowane są z włókien krzemowych lub selenowych, inne wersje są na razie w fazie testów i badań. Z ich pomocą można nie tylko dostarczać prąd do domu, ale także do oświetlenia ulicznego i ogrodowego, sklepów, fabryk, czy galerii handlowych. Ta metoda jest tak dobra, że jest stosowana nawet w kosmosie, a także warto wspomnieć o tym, że powstają elektrownie słoneczne, dostarczające prąd dla całego miasta. Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele najlepiej się spisują w krajach południowych o dużym nasłonecznieniu, co nie znaczy, że nie można ich stosować gdzie indziej. Ważne jest to, by były one skierowane w kierunku południowym, czyli by przez cały dzień padało na nie słońce. Koszt założenia paneli nie jest niski, obecnie jednak nadal można dostać na ten cel dofinansowanie, a wytrzymałość paneli liczy się na ponad dwadzieścia lat. Energia słoneczna jest rodzajem energii odnawialnej, dodatkowo nie powoduje zatruwania środowiska spalinami, pyłami i gazami.
Nie ma także odpadów w postaci pyłu, czy odpadów radioaktywnych, które ciężko jest zneutralizować. Reasumując, stosowanie kolektorów i paneli słonecznych ma same zalety. To ekologiczna opcja pozyskiwania energii z naturalnego źródła, więc każdy powinien się zastanowić, czy nie zastosować jej we własnym domu.