You are currently viewing Koc – jak wybrać najlepszy?

Koc – jak wybrać najlepszy?

Koc to najlepszy przyjaciel każdego zmarzlaka, zarówno małego, jak i dużego. Przydaje się w domu, pracy, w podróży, jest idealny dla niemowlęcia, jak i dla seniora. W sklepach można znaleźć wiele różnych koców, różniących się nie tylko kolorem, wzorem czy rozmiarem, ale także materiałem wykonania czy sposobem wykończenia.

Jak wybrać najlepszy koc, który w stu procentach spełni nasze oczekiwania?

miękkie koce dwustronnePierwsza kwestia to rozmiar. Jeśli kupimy koc zbyt mały to nie będziemy mogli się nim szczelnie opatulić, jednak zbyt duży koc też może przeszkadzać np. będzie opadał na podłogę czy będzie dla nas zbyt ciężki. Trzeba się zatem zastanowić dla kogo będzie dany koc (dla niemowlaków i dzieci są specjalne małe kocyki), jak i w jaki sposób będzie wykorzystywany – jeśli poza funkcją grzejną ma też być narzutą na łóżko czy kanapę to powinien być jak największy. Druga kwestia to kolor oraz wzór koca. Zdecydowana większość ma jednolity kolor z dwóch stron. W sprzedaży znajdziemy jednak także miękkie koce dwustronne w dwóch kolorach, jak również koce z pieskami, kwiatami, czy w koniczynkę. Warianty wzorzyste są odpowiednie dla maluchów, jednak nie tylko. Miłośnicy zwierząt z pewnością pokochają modele w psie łapki, czy ze wzorem w koniki. Dodatkowo koce florystyczne czy geometryczne będą wspaniałą dekoracją pomieszczenia.

ciepły koc Trzecia ważna kwestia jaką należy wziąć pod uwagę to materiał z jakiego koc został wykonany. Dla dzieci zaleca się przede wszystkim koce bawełniane oraz bambusowe. To tkaniny naturalne, bezpieczne dla skóry i przyjemne w dotyku. Dodatkowo są lekkie, więc maluszek nie będzie nimi obciążony i można je stosować zarówno latem, jak i zimą. Często wybiera się także koce dwustronne, które z jednej strony mają satynę, a z drugiej polar miny – przypominają one kołderki. Koce z wełny zwykłej lub czesankowej są najbardziej ciepłe, grube, mięsiste, jednak też dosyć problematyczne. Podczas prania mogą się zmniejszyć, mechacą się, czyszczenie jest trudne, również nie są dobrym wyborem kiedy mamy zwierzęta domowe. Mogą one zahaczać pazurkami o koc, a także zostawiać na nim swoje futro.

Najlepszym wyborem jest zatem koc polarowy. Miękki, ciepły, lekki, można go prać bez problemu z innymi rzeczami w pralce. Na pewno każdy będzie nim zachwycony. Podsumowując, jest wiele rodzajów koców, więc każdy znajdzie taki który mu się spodoba. Warto brać pod uwagę jego rozmiary, wzornictwo, jak i tkaninę – w ten sposób dopasujemy koc do swojego wzrostu lub wzrostu dziecka, czy wystroju pomieszczenia.