You are currently viewing Kable i przewody – szeroka sieć teleinformatyczna
`

Kable i przewody – szeroka sieć teleinformatyczna

Istnieje wiele rodzai przewodów elektrycznych, zasilających. Jednym z nich jest kabel, który zawiera jedno bądź więcej włókien szklanych, jakich zadaniem jest przeprowadzanie impulsów światła. Kabel światłowodowy, gdyż to o nim mowa używany jest najczęściej w telekomunikacji.

Budowa i rodzaje kabli oraz przewodów

kable
`

Wykorzystuje on zazwyczaj światło podczerwone oraz wykonany jest z włókien odpornych na zakłócenia elektromagnetyczne. Włókna szklane cechują się również dużą przepustowością, dlatego za ich pomocą można osiągnąć prędkość przesyłania nawet do stu gigabajtów na sekundę. Kabel pokryty jest często warstwą polimeru, który stanowi pokrycie zabezpieczające przewód przed szkodliwym wpływem otoczenia. Włókno szklane z pierwotnym pokryciem może być także chronione dodatkowo przez kolejne warstwy materiałów. Taka konstrukcja włókien i polimerów nosi nazwę właśnie kabla światłowodowego. Innym rodzajem okablowania stosowanym zapewne w kilku gałęziach przemysłu jest kabel skrętka. Skrętka to rodzaj kabla sygnałowego, jaki służy zazwyczaj do przesyłania danych oraz informacji. Ten typ kabla charakteryzuje się budową z jednej bądź większej ilości par skręconych wzajemnie ze sobą żyłek kablowych. Dzięki zastosowanie takiego rozwiązania istnieje możliwość eliminacji negatywnego wpływu, jaki mają zakłócenia elektromagnetyczne, jak również zakłócenia wzajemne, które zwane są także przesłuchami.

kableKable skrętki mają zastosowanie przede wszystkim w łączach i zakładach telekomunikacyjnych, IT oraz sieciach komputerowych. Wynalazcą tego przewodu był człowiek, odpowiedzialny również za wynalezienie telefonu, a mianowicie był nim Alexander Graham Bell. Innymi elementami wchodzącymi w skład odkryć i urządzeń teleinformatycznych bądź elektrycznych są gniazda keystone. Moduły służą do budowy zarówno punktów abonenckich oraz pół krosowych w wewnętrznych instalacjach poziomych, jak i pionowych. Gniazdo rj45 jest przedostatnim ogniwem, jakie jest niezbędne do tego aby połączyć komputer, laptop czy drukarkę z lokalną siecią internetową. Gniazdo keystone oprócz ramki oraz puszki bądź adaptera zawiera się w punkcie abonenckim. Jeden punkt stanowi minimum dwa moduły, najczęściej są nimi telefon oraz komputer. Wszelkie okablowanie oraz gniazda powinny być zabezpieczone oraz umiejscawiane tak, aby były z dala od źródła ognia lub wody.

Dlatego jednym z najlepszych rozwiązań jest koryto kablowe. To w nim umieszczane są najczęściej wyżej wymienione rodzaje kabli oraz przewody. Koryto kablowe oprócz pełnienia funkcji zabezpieczającej, pozwala także na uporządkowanie i pogrupowanie kabli oraz sprawia, że wygląd pomieszczeń w jakich się znajduje jest estetyczny.

Tekst powstał na podstawie strony www.intercom24.pl