You are currently viewing Jakie usługi świadczą kominiarze?

Jakie usługi świadczą kominiarze?

Pieców na paliwa stałe jest w Polsce ponad 4 miliony. To wciąż znaczna część wszystkich urządzeń grzewczych. Z tego powodu usługi kominiarskie są potrzebne, żeby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Użytkownicy pieców węglowych są zobowiązani do przeprowadzania regularnych przeglądów kominiarskich. Przewody kominowe trzeba także czyścić z sadzy. Zapobiega to utracie ciągu i zmniejsza ryzyko pożaru.

Regularne przeglądy to podstawa!

kominW przewodzie kominowym podłączonym do pieca gazowego panuje niższa temperatura, co nie oznacza, że nie wymaga on konserwacji. Podstawową usługą kominiarską są przeglądy. Prawo wymaga sprawdzania przewodów kominowych oraz wentylacyjnych przez wyspecjalizowanych pracowników. W przypadku pieców na węgiel przewody kominowe należy czyścić 4 razy w roku. Posiadając piec na paliwo ciekłe, trzeba czyścić komin 2 razy w roku. Ma to znaczny wpływ na bezpieczeństwo. Po zakończeniu pracy kominiarz powinien wystawić zaświadczenie o wykonaniu przeglądu lub czyszczenia. Osoba, która świadczy usługi kominiarskie, musi posiadać tytuł mistrza kominiarskiego. Koszt przeglądu kominiarskiego zależy od tego, jak dużo elementów trzeba sprawdzić. Ceny wahają się w przedziale od kilkudziesięciu do około dwustu złotych. Kominiarze zajmują się też montowaniem wkładów kominowych.

kominObecnie podstawowe usługi kominiarskie w Bielsku Białej wykonywane są przez doświadczonych fachowców z uprawnieniami budowlanymi. W ramach usług kominiarskich można liczyć na usuwanie sadzy z poziomu drzwiczek rewizyjnych lub z góry, zależnie od konstrukcji przewodu kominowego. Instalacja gazowa wymaga montażu wkładu kominowego wykonanego z blachy kwasoodpornej. Wynika to z niższej temperatury spalin, co powoduje wydzielanie się kwasu. Budując nowy dom, warto sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały wykonane prawidłowo. Kominiarz może wykonać odbiór powykonawczy wszystkich kanałów kominowych i wentylacyjnych. Piece kaflowe i kominki także wymagają przeglądów i czyszczenia. Warto regularnie sprawdzać, czy kominy są szczelne. Poważnym wyzwaniem dla każdego kominiarza jest usuwanie sadzy szklistej. Jest to najtwardszy rodzaj sadzy, który jest łatwopalny.

Jeśli w trakcie przeglądu okaże się, że niektóre elementy wymagają wymiany, trzeba się tym zająć jak najszybciej. Dotyczy to zarówno elementów instalacji odprowadzającej spaliny, jak i wentylacji. W pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze na paliwa stałe lub płynne musi być właściwa wentylacja. Kominiarze świadczą też usługi z zakresu doradztwa.