You are currently viewing Jakie są najważniejsze cechy granitowych parapetów?

Jakie są najważniejsze cechy granitowych parapetów?

Jednym z elementów prac wykończeniowych w budownictwie jest montaż parapetów okiennych. Robi się to już po obsadzeniu okien. Do produkcji parapetów używa się przede wszystkim metalu, tworzyw sztucznych oraz kamienia. To właśnie kamienne parapety cechują się największą trwałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia.

Parapety granitowe coraz bardziej popularne

granitowy parapetWśród kamieni stosowanych w budownictwie należy wyróżnić przede wszystkim granit – cechuje go niska nasiąkliwość i charakterystyczna ziarnista kompozycja powstała w wyniku różnorodnych warunków mineralnych. Skały granitowe wydobywane są także na terenie Polski, szczególnie w Tatrach i na Dolnym Śląsku. Sprawia to, że ceny parapetów wykonanych z granitu są dość atrakcyjne. Oprócz kosztów transportu, na cenę parapetu granitowego wpływa także jego grubość, głębokość, rodzaj wykończenia oraz kolorystyka. Wzór granitu może mieć układ ziaren krystalicznych lub pasiasty. Zakres kolorów jest niezwykle szeroki: od pospolitych szarości, po bardziej wyraziste czerwienie, żółcie, a nawet ziarnistą czerń. Rzadkość i oryginalność wzoru mają duży wpływ na ostateczną cenę parapetu. Chcąc kupić parapety granitowe w doskonałej cenie, warto śledzić oferty i promocje krajowych producentów.

parapet z granituTrwałość granitu nie jest związana z jego kolorystyką. Wykorzystanie granitu do produkcji parapetów zapewnia szerokie możliwości obróbki tego materiału – przekłada się to na sposób wykończenia parapetów, które mogą być polerowane na wysoki połysk, szlifowane, płomieniowane w celu uzyskania chropowatej struktury, a także satynowane. Podczas opadów deszczu zewnętrzne parapety granitowe zapewniają wyciszenie akustyczne – kamień nie przenosi drgań wywołanych uderzeniami kropli deszczu. Dodatkowo parapety z granitu są niewrażliwe na działanie wilgoci, co nie tylko wpływa na ich trwałość – skutecznie przyczyniają się też do zabezpieczenia domu przed przedostawaniem się wody do środka. Parametry izolacyjne granitu mają też korzystny wpływ na izolację termiczną budynku i skutecznie chronią przed utratą ciepła. Każdy blok granitu jest inny, zapewniając unikatową fakturę wykonanych z niego parapetów.

Dodatkowo parapety granitowe są na tyle trwałe, że można na nich ustawić wiele przedmiotów, na przykład doniczki z kwiatami. W przypadku parapetów wewnętrznych nie trzeba obawiać się o zarysowania powstałe w wyniku eksploatacji. Granit cechuje się wysokim poziomem twardości, co chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ze względu na łatwość w obróbce, granitowe parapety mogą być wykonane nawet do bardzo nietypowych okien.