You are currently viewing Jakich środków ochrony roślin używać?

Jakich środków ochrony roślin używać?

Do najczęstszych chorób roślin uprawnych zalicza się szarą pleśń, plamistość liści i mączniaka. Szczególną grupę chorób stanowią te, które wynikają z rozwoju grzybów. Zarodniki mogą atakować takie rośliny uprawne jak zboże, rzepak czy kukurydzę. Rolnicy nie są jednak bezradni w walce o swoje plony. Wykorzystując środki ochrony roślin, mogą wykonywać interwencyjne i zapobiegawcze opryski, które zabijają zarodniki grzybów i chronią uprawy przed pojawianiem się chorób.

Wykorzystuje się do tego samobieżne lub ciągnikowe opryskiwacze polowe

środek Tern 750 ECDobrym przykładem środka ochrony roślin jest Tern 750 EC. To preparat, który ma formę koncentratu. Sporządza się z niego emulsję wodną, która działa układowo. Do jej rozpylania wykorzystuje się opryskiwacze rolne, co pozwala szybko pokryć cały areał. Z pomocą wspomnianego środka można opryskiwać pszenicę ozimą, pszenżyto ozime czy jęczmień. Środek wysoce efektywnie chroni przed mączniakiem prawdziwym i rzekomym. Nie należy przekraczać dawki wynoszącej 0,75 litra na hektar. Oprysk należy wykonać od razu, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki ataku choroby. Preparat jest przeznaczony dla roślin od początkowej fazy wzrostu, czyli pojawienia się pierwszego kolanka, do końca fazy kłoszenia. Sprawdzony środek Tern 750 EC najlepiej sprawdza się podczas opryskiwania średniokroplistego.

uprawa roślin W sezonie wegetacyjnym można przeprowadzić maksymalnie dwa opryski, między którymi trzeba zachować przynajmniej dwutygodniowy odstęp. Producent zaleca wykorzystywanie od 200 do 400 litrów wody na hektar. Ilość substancji można ustawić za pomocą komputera sterującego opryskiwaczem. Potrzebną ilość należy ustalić jeszcze przed rozpoczęciem przygotowywania mieszanki. Po dodaniu preparatu do zbiornika z wodą należy włączyć mieszadło w opryskiwaczu. Opakowanie po wykorzystaniu trzeba dokładnie przepłukać i popłuczyny wlać do zbiornika. Po wymieszaniu emulsji należy uzupełnić zbiornik wodą do pożądanej ilości. Wznawianie oprysku po przerwie wymaga dokładnego wymieszania cieczy w zbiorniku. Choroby grzybowe roślin mogą mocno odbić się na plonie. Dlatego stosuje się środki ochronne, które zabijają zarodniki i nie pozwalają na rozwój grzybów.

Preparat Tern 750 EC można stosować interwencyjnie, po wystąpieniu pierwszych objawów, a także zapobiegawczo, na przykład w sytuacji, gdy choroba pojawiła się na sąsiednich uprawach. Preparat zawiera fenpropidynę. Można go stosować zarówno do zbóż ozimych, jak i jarych. Minimalna temperatura do wykonywania oprysków to 5 stopni Celsjusza.