You are currently viewing Jaką farbę wybrać do znakowania drzew?

Jaką farbę wybrać do znakowania drzew?

Wycinka lasów wymaga starannego planowania – nie każde drzewo nadaje się już do tego, żeby je ściąć. W celu oznaczania tych, którymi mają się zająć drwale, leśnicy wykorzystują specjalne farby do znakowania. Mają one postać sprayu rozpylanego z metalowej puszki przy pomocy dozownika.

Pozwala to nosić farbę ze sobą i korzystać z niej w wygodny i bezpieczny sposób

neonowa farba do znakowania drzewW celu zabezpieczenia farby przed przypadkowym użyciem można zdjąć z niej dozownik lub założyć plastikową osłonę, jeżeli taka znajduje się w zestawie. Kluczowym parametrem farby do znakowania drzew jest jej kolor. Musi on być nie tylko widoczny z daleka, ale też się wyróżniać. Z tego powodu stosuje się przeważnie jaskrawe, neonowe kolory, które zwykle nie występują w naturze, na przykład róż. Pozwala to drwalom uniknąć pomyłek. Farba do znakowania dobrze pokrywa korę drzew, ale można jej użyć także na gruncie, trawie czy asfalcie. Poza leśnictwem farby do znakowania znajdują zastosowanie w budownictwie, geodezji czy pracach brukarskich. Do znakowania drzew potrzebna będzie farba, której można używać w każdej pozycji – warto wybrać puszkę wyposażoną w dozownik obracający się o 360 stopni.

farba neon Farba musi być odporna na działanie promieni słonecznych oraz wilgoć. W ten sposób można oznaczać drzewa do wycinki oraz zaznaczyć wysokość cięcia. Wysokiej jakości neonowa farba do znakowania drzew może być używana w temperaturze od -20 do 50 stopni Celsjusza. Znakowanie może obywać się na wiele miesięcy przed wycinką, dlatego farba powinna zapewniać długą trwałość. Ponieważ farba będzie miała bliski kontakt ze środowiskiem naturalnym, w jej składzie nie powinny znaleźć szkodliwe chemiczne substancje, takie jak heksan, metanol czy metale ciężkie. Używając farby do znakowania w zamkniętych pomieszczeniach, należy mieć na twarzy ochronną maskę. Niezależnie od rodzaju nawierzchni, na którą nakładana jest farba, powinna ona zasychać w ciągu kilku sekund. Pozwala to na tworzenie prostych i bardziej złożonych oznaczeń bez ryzyka powstawania zacieków. Standardowa pojemność jednej puszki z farbą wynosi 500 mililitrów.

Do zastosowań geodezyjnych i znakowania drzew dobrze sprawdzają się farby olejno-ftalowe, które nie posiadają rozcieńczalnika. Oprócz samych drzew, farby można używać także na podłożach miękkich i sypkich oraz na trawie. Oznaczenie wykonane w jaskrawym kolorze jest dobrze widoczne z dużej odległości oraz przy złych warunkach pogodowych. Można kupić farby, które utrzymują się na danej powierzchni przez okres od 3 do 10 miesięcy.